„Wrocław 1948. Stolica Polski”. Wystawa plenerowa przy Iglicy we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W pierwszych kilku latach po II wojnie światowej Wrocław na chwilę stał się stolicą Polski, głównie ze względu na dwa kluczowe wydarzenia, które odbyły się w 1948 roku, czyli Światowy Kongres Intelektualistów oraz Wystawę Ziem Odzyskanych. Te wydarzenia odbiły się echem i z pewnością zapisały się w historii nie tylko Wrocławia, ale całej Polski. 4 sierpnia bieżącego roku, na terenie Hali Stulecia we Wrocławiu, pod Iglicą, odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem „Wrocław 1948. Stolica Polski”, która właśnie pokazuje te wszystkie wydarzenia w kontekście komunistycznej propagandy i rzeczywistości.

Trzeba pamiętać, że Kongres Intelektualistów, jak i Wystawa Ziem Odzyskanych wpisywały się jednak w pewne propagandowe cele, cele ówczesnych władz komunistycznych i była to pewna fasada. Właśnie na tej wystawie ona też jest tak zbudowana, opowiada o pewnej fasadzie o tej wersji propagandowej. Ale też chcemy pokazać, co się działo właśnie obok, czy też z tyłu, czego nie było widać na świetle dziennym. Między innymi walkę z podziemiem niepodległościowym, sfingowane procesy polityczne, kończące się często wyrokami śmierci – mówi dr Kamil Dworaczek, dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu.

Wystawa jest plenerowa i składa się z fotografii, tekstów oraz cytatów. 

Przedstawiliśmy nie tylko wydźwięk propagandowy, ale też życie szarego obywatela, który często nie miał pieniędzy na podstawowe produkty i miał problemy z mieszkaniem – to dalej 1948 rok. Ludzie przyjeżdżali na te tereny, a możliwości uzyskania mieszkania na tych terenach już dawno się wyczerpały – mówi dr Krzysztof Łagojda, starszy inspektor, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

Czas i miejsce, w którym powstała wystawa „Wrocław 1948. Stolica Polski” nie są przypadkowe.

Z jednej strony mamy 75. rocznicę kongresu i wystawy, ich apogeum to lato. Sam kongres to koniec sierpnia, 25 – 28 sierpnia 1948 rok. Miejsce tutaj też nie przypadkowe i sama Iglica, u której podnóża stoi wystawa, też jakby postała 75 lat temu w związku z Wystawą Ziem Odzyskanych – mówi dr Kamil Dworaczek, dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu.

Wystawę można zobaczyć do 30 sierpnia. 

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy