– Przeprawa nad rzeką Oławą jest o długości około 300 m. Przy rzece Oławie aktualnie trwają prace przy konstrukcjach obiektu mostowego, prace ciesielskie i zbrojarskie. Główne prace potrwają do końca tego roku, później na przyszły rok przewidujemy prace wykończeniowe. W lato planujemy montaż konstrukcji stalowej nad samą rzeką Oławą – mówi Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu, Banimex sp. z o.o
Prace jednocześnie trwają także od strony ul. Krakowskiej. Tam wykonawca między innymi już przebudował torowisko, a teraz buduje ciągi pieszo-rowerowe i drogi rowerowe.
– Również w tamtych rejonach prowadzimy prace na nasypie drogowym w ciągu ul. Armii Krajowej, wyprowadzamy nasyp, robimy podbudowę pod ścieżki pieszo-rowerowe – mówi Tomasz Czajka.
Przy ul. Wilczej z kolei zakończyły się już prace przy budowie wiaduktu nad ul. Nową Wilczą, a na Wielkiej Wyspie trwają roboty nad przebudową skrzyżowania na ul. Dębowskiego.
– Aktualnie trwają tam także prace przy przebudowie sieci, prace brukarskie, za chwilę również zostanie położony nowy asfalt. Prowadzimy też prace na skrzyżowaniu z ul. Karola Olszewskiego, tam w tej chwili trwa w głównej mierze przebudowa sieci – mówi Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu, Banimex sp. z o.o.
Przypomnijmy, że Aleja Wielkiej Wyspy to 3,5 km nowej drogi. Aktualnie jak mówi Tomasz Czajka, wykonawca dochodzi do połowy robót na tym kontrakcie. Przewidziany termin zakończenia prac to 2023 rok.
– Dzisiaj widzimy już cały ten układ drogowy wyniesiony. Trasa, która biegnie przy ul. Międzyrzeckiej jest już ukończona, jeśli chodzi o te elementy konstrukcyjne, zbrojeniowo-betonowe. Most nad Oławą będzie bardzo ciekawy i charakterystyczny, z wykuszami. To sprawi, że wszyscy, którzy będą jechali rowerem albo spacerowali po tych mostach wschodnich, będą mogli stanąć i popatrzyć na nurt Oławy. To jest cudowna przyroda, która na pewno cieszy oko – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.
Co ważne po zakończeniu, inwestycja ta sprawi, że na mapie Wrocławia pojawi się nowa siatka połączeń.
– Zostanie wygenerowany zintegrowany przystanek przy ul. Krakowskiej i ul. Armii Krajowej. Tam można będzie przesiąść się z autobusu na tramwaj i z tramwaju na autobus, podróżując właśnie autobusem po Alei Wielkiej Wyspy. Mieszkańcy bez problemu będą mogli dojechać z Biskupina na Gaj, Brochów, Tarnogaj, Jagodno i odwrotnie – dodaje Bartosz Nowak.
Całkowity koszt budowy Alei Wielkiej Wyspy to 230 mln zł. Inwestycja ta w całości jest finansowana z budżetu miasta.