- – Dzisiaj spotykamy się, rozpoczynamy ten proces konsultacyjny. Kierujemy zgodnie z przepisami prawa pisma do związków zawodowych z prośbą wyrażenia opinii. Również będziemy uzgadniać te kwestie z Wrocławską Radą Działalności Pożytku Publicznego, licząc na pozytywną opinię, przekazać dokumenty do biura Rady Miejskiej Wrocławia, potem licząc na przychylność wszystkich radnych. Tak, żeby te przepisy mogły wejść w życie na początku kwietnia – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.
- – Niepełnosprawność nie wyklucza z bycia aktywnym zawodowo i społecznie, a każde ułatwienie daje tę możliwość, że to osoby, które są aktywne i chcą być aktywne, mogą to robić dzięki właśnie takim ułatwieniom. Pamiętajmy, że to też zasila budżet miasta, ponieważ każdy pracujący odprowadza podatki i składki, a to wpływa wymiernie również na korzyści dla całego społeczeństwa – podkreśla Adam Komar, prezes fundacji Potrafię Pomóc.
- – W innych miastach większych gabarytowo: Poznań, Kraków, Warszawa, Łódź takie rozwiązania już mają miejsce. Chcemy więc iść dobrą drogą. Raz, że wyrównywania szans, ale dwa, takim kluczem jest aktywizacja zawodowa. Ulgowe przejazdy mogą się do tego przyczynić i gorąco wierzę w to, że tak się stanie. Mówię to też z perspektywy osoby z niepełnosprawnością – dodaje Michał Sałkowski z Wydziału Transportu UM Wrocławia.
- – Pod koniec lutego pan prezydent złoży do Rady Miejskiej projekt uchwały i radni, jeżeli przyjmą, jeżeli uzgodnimy, że warto zwiększyć ulgi na przejazdy dla kolejnej grupy osób, ta regulacja wejdzie w życie. Nam zależy na tym, żeby osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością miały ulgi – podsumowuje Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia, Nowa Lewica.
Drugą proponowaną zmianą jest bezpłatna komunikacja zbiorowa dla wszystkich w dniach wyborczych. Jeśli radni poprą ten projekt, to w tegoroczne dni wyborcze, a więc 7 i 21 kwietnia oraz 9 czerwca, wrocławianie będą mogli pojechać głosować za darmo.
- – To są takie nasze działania profrekwencyjne. Ostatnie wybory pokazały, że wzmacniamy obywatelskość i chcemy uczestniczyć w wyborach, a my chcemy jako miasto wykonać jeszcze jeden krok, żeby wesprzeć te działania i umożliwić być może tym niezdecydowanym na korzystanie z komunikacji miejskiej dojazd na wybory właśnie środkami komunikacji miejskiej – wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.
Obecnie z darmowej komunikacji we Wrocławiu korzystać mogą m. in. seniorzy po 65. roku życia oraz uczniowie do 21. roku życia.