Wrocław dla Białorusi. Solidarnie z protestującymi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław dla Białorusi - chociaż niewielka, to symboliczna wystawa czasowa w Centrum Historii Zajezdnia. Pokazuje, jak Wrocław i jego mieszkańcy wspierają protestujących przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Tutaj, w miejscu gdzie rodziła się Solidarność – Wrocław w ten sposób pokazuje solidarność z Białorusinami.

Tutaj zeszłej soboty gościła pani Swiatłana Cichanouska wraz ze współpracownicami, które spotkały się tutaj z białoruską diasporą. To tutaj jest wystawa „Zajezdnia strajkuje”, z której cały dochód jest przeznaczony na pomoc obywatelom Białorusi. To jest to miejsce, i podkreślali to niektórzy uczestnicy tego spotkania, które daje tę nadzieję, że jeśli pragnie się wolności, ona przychodzi. Tutaj ludzie strajkowali w latach 80-tych, gdy nie było szansy na wolność. Dziesięć lat później to się ziściło i tego życzymy naszym przyjaciołom z Białorusi – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Swiatłana Cichanouska nawiązała do narodzin polskiej Solidarności, tym samym wyrażając nadzieję, że na Białorusi protesty również dadzą szansę na demokrację.

Właśnie Solidarność połączyła Polaków, najpierw robotników, a później cały naród. I właśnie Solidarność doprowadziła Polskę do prawie wolnych wyborów, od których zaczęły się pokojowe zmiany. Jak wówczas Polacy, tak teraz Białorusini wybrali pokojową drogę walki. Właśnie w takiej walce rodzi się i hartuje się naród. W takiej walce wzmacnia się Solidarność – mówi Swiatłana Cichanouska, liderka ruchu demokratycznego na Białorusi.

Historia nigdy nie powtarza się w skali 1:1, ale z historii można czerpać inspirację. Dobro też przychodzi. Przede wszystkim na Białorusi do tej pory ruch opozycyjny miał elitarny charakter. W zeszłym roku protesty miały masową skalę. Jest to pierwsza, podstawowa zmiana, która nastąpiła. Trochę to przypomina okres Solidarności w Polsce. Natomiast Białorusini są dzisiaj w o wiele gorszej sytuacji geo-politycznej. Są w strefie wpływów rosyjskich – podkreśla Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Centrum Historii Zajezdnia cały dochód z wystawy poświęconej narodzinom Solidarności we Wrocławiu, wystawy pt. „Zajezdnia strajkuje” zostaje przeznaczony na wsparcia dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Wystawa czeka na odwiedzających do końca roku.

Do tej pory odwiedziło ją kilka tysięcy osób. Każdy bilet kosztuje 10 złotych, więc można sobie policzyć. Natomiast będziemy chcieli konkretny projekt zorganizować wspólnie z Fundacją „Za wolność naszą i waszą” i wybrać jakiś konkretny cel tej pomocy – dodaje Marek Mutor, Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Zobacz również

Dzień przed ciszą wyborczą Izabela Bodnar zorganizowała konwent wyborczy, na który przyjechali m. in. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, ale także byli prezydenci Wrocławia – Rafał Dutkiewicz i Stanisław Huskowski. Podczas konwencji kandydatka mówiła o głosach płynach ze strony mieszkańców i o tym, że Wrocław potrzebuje zmiany, a ona te zmiany chce wprowadzać.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy