Wrocław dołącza do miast międzykulturowych

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Wrocław przystąpi do programu Miasta Międzykulturowe, czyli projektu Rady Europy, który ma wzmacniać wzajemne zrozumienie, poszanowanie między różnymi kulturami i grupami etnicznymi. Na lipcowej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali, że stolica Dolnego Śląska przyłączy się do tego przedsięwzięcia.

Będziemy wypełniać w ramach uczestnictwa w tym programie taki index, który dotyczy bardzo różnych dziedzin życia, edukacji przede wszystkim, ale też funkcjonowania osiedli, przedsiębiorczości. Naprawdę wszystkich dziedzin życia i dzięki temu właśnie eksperci nam podpowiedzą, w jaki sposób powinniśmy wdrażać strategie dla dobra naszych mieszkańców – mówi Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia.

Wrocław od zawsze jest miastem międzykulturowym i w tej chwili rzeczywiście w mieście mamy około 120 tysięcy mieszkańców różnego pochodzenia, z ponad 120 krajów świata. W samych szkołach i przedszkolach mamy 4 tysiące dzieci posługujących się różnymi językami z 42 krajów. To 15 języków. To duże wyzwanie, dlatego cały czas musimy podejmować działania na rzecz rozwoju dialogu międzykulturowego – mówi Marta Majchrzak, zastępca dyrektora WCRS.

Zależy nam bardzo na tym, żeby ci mieszkańcy, którzy są też naszymi mieszkańcami, dobrze się czuli we Wrocławiu. Żeby nie było żadnych problemów, dlatego też chcemy skorzystać z tych rozwiązań, które inne miasta już u siebie zaaplikowały, które zadziałały – podkreśla Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia.

Wrocław, obok dużych europejskich miast, stawia na dialog międzykulturowy i wzajemną integrację. Dla miasta najważniejsze jest to, żeby jego mieszkańcy po prostu czuli się tu dobrze.

Wiemy też, bo to udowodnione naukowo, że międzykulturowość wpływa ogólnie na dobre samopoczucie mieszkańców i ogólny dobrobyt – dodaje Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy