– Jesteśmy sygnatariuszem Paktu Mediolańskiego, jako jedno z 225 miast na całym świecie. Reprezentując całą tą społeczność 400 mln mieszkańców naszej planety – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
W tej chwili miasto stara się stworzyć łańcuch zrównoważonego rozwoju w kluczowych obszarach takich jak produkcja, dystrybucja i dostawa żywności, zrównoważona dieta, żywienie oraz kwestia odpadów spożywczych.
– Staramy się również angażować świat naukowy, aby mógł w sposób odpowiedzialny kreować wartość dodaną. Później ten cały świat gastronomii. Tak, żeby my jako wrocławianie, mogli korzystać z tych cudownych produktów regionalnych i jednocześnie mogli gościć te 5 mln kilkaset tysięcy gości, który każdego roku przyjeżdżają do Wrocławia – mówi Jakub Mazur.
– Specjalistów, którzy będą zasilali łańcuch produkcji żywności musimy wyposażyć w absolutnie innowacyjną, aktualną wiedzę. Robimy to na takich kierunkach, jak technologia i żywienie człowieka, organizacja gastronomii, żywienie człowieka i dietetyka, ale też na takich kierunkach, które gdzieś są bardzo blisko tego, czyli na przykład zarządzanie jakością i analiza żywności – mówi dr inż. Marek Szołtysik, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Bacznie obserwując bieżące trendy, które coraz bardziej zmierzają w kierunku dbania o środowisko i ekologię, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego wpadli na pomysł, który ma promować produkty od lokalnych producentów żywności.
– Postanowiliśmy jako Uniwersytet Przyrodniczy zainwestować w Centrum Produktu Regionalnego, które bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie naszego pałacyku we Wrocławiu w Pawłowicach. Tam przy parku stajnie zostały przerobione na mini browar, serowarnie, winiarnie i tam właśnie ci ludzie będą zdobywały szlify – mówi dr inż. Marek Szołtysik.
Do Paktu Mediolańskiego wpisują się między innymi działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, które już w tej chwili produkuje biogaz z odpadów ściekowych, a w planach ma, żeby produkować go też z odpadów żywnościowych.
– Jesteśmy na etapie projektowania i wytwarzania takiej stacji, która powinna już powstać w 2023 roku. Dzięki czemu za jakiś czas staniemy się zeroemisyjną oczyszczalnią – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii, MPWiK Wrocław.
– Nasza samowystarczalność żywieniowa, energetyczna, wodna – jest bezcenna. Bo pozwoli nam na świadome podejmowanie racjonalnych decyzji, żebyśmy my jako społeczeństwo obywatelskie również mogli przeciwstawiać się pewnym działaniom – zaznacza Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.