A na świecie już od kilkudziesięciu. Międzynarodowa konferencja, dotycząc opieki wytchnieniowej odbywa się co dwa lata, od 2013 roku i wędruje po różnych krajach. W tym roku po raz pierwszygospodarzem jest Polska. Tradycja zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce u sługi krótkiej przerwy, czyli wytchnieniowe intensywnie rozwijane są od 2019 roku.
– Jesteśmy na początku drogi, ale wykonaliśmy bardzo duży krok do przodu przez ostatnie cztery lata. A konferencje takie jak ta pozwolą nam następne kroki wykonywać znacznie szybciej.
Dlatego, że możemy dzielić rozwiązaniami, które pochodzą z różnych części globu, które otwierają nam oczy, pokazują nowe perspektywy na to, co możemy oferować mieszkańcom, miast, członkom społeczności u nas w kraju. – mówił Piotr Kuźniak prezes fundacji Imago i prezydent International Short break Association
Na konferencji w Concordia design pojawili się przedstawiciele inicjatyw i programów z całego świata zajmujący się wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Są to programy, które pokazują perspektywę opiekunów, rodziców czy rodzeństwa osób z niepełnosprawnościami. Celem konferencji jest pokazanie dobrych praktyk w tym zakresie.
– My bardzo szybko, realizując nasze programy, przekonaliśmy się, że przede wszystkim są one właśnie dla rodziców i opiekunów. Akurat ta konferencja, której głównym tematem jest krótka przerwa, czyli taka bardzo specyficzna forma, w której rodzina często uczestniczy wspólnie, a nadal jest to rodzaj opieki wytchnieniowej, pomaga budować relacje pomiędzy opiekunami, rodzicami, a osobami, którymi się opiekują. – mówi Maria Zięba z fundacji Ładne historie
Większość organizacji pozarządowych, które zajmują się osobami z niepełnosprawnościami, powstaje, bo jest taka potrzeba, której nie da się zaspokoić systemowo, bo np. na miejsce na Warsztatach Terapii Zajęciowej czy na rehabilitację trzeba czekać miesiącami, a często latami. Szukanie wsparcia to początek drogi.
–Potrzeba rozpoczyna się od momentu, kiedy dziecko dostaje orzeczenie o niepełnosprawności, wtedy zaczyna się szukanie drogi i możliwości do zaopiekowania się dzieckiem, stworzenia systemu rehabilitacji, odnalezienia instytucji, które mogą pomóc, zbycia telefonów do lekarzy, którzy mogą dobrze zdiagnozować.– mówiła Aleksandra Ciechanowicz prezeska stowarzyszenia Bonito i mama dziecka z niepełnosprawnością
Eksperci, terapeuci i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą rozmawiać podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy do czwartku 12 września.