Na wystawie „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku od XVIII-XXI wieku” można zobaczyć ponad 500 dzieł sztuki. To są między innymi rzeźby, grafiki, meble, obrazy, porcelana, XVIII- wieczne stroje, przedmioty codziennego użytku. Wystawa znajduję się w Pawilonie Czterech Kopuł przy ul. Wystawowej 1. W sobotę można ją zwiedzić w godzinach od 10.00 do 20.00, w niedzielę od 10.00 do 18.00.
–Zanurzycie się w świecie rokoka, epoki dziwnej i niedookreślonej, ciągle jakby poddawanej wątpliwości. Dla nas okazała się być rodzajem fascynacji i wyzwania – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
–Wystawa pokazuje całe spektrum tego stylu, nazywanego stylem rokoka. Pokazujemy właściwie wszystko: od zabytkowych klamek, poprzez wspaniałe kostiumy, do sztuki współczesnej, która w dużej mierze będzie zaskakiwała zwiedzających – mówi Iwona Dorota Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Czterech Kopuł.
Wystawa „Poczta Zofii Stryjeńskiej. Sztuką połączeni” jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, które znajduje się przy ul. Zygmunta Krasińskiego 1. W sobotę muzeum jest czynne od 10.00 do 16.00, w niedzielę od 10.00 do 15.00.
–Na wystawie znalazły się walory filatelistyczne nawiązujące do twórczości malarki, kartki pocztowe m.in. te wydane przez ministerstwo w 1932 roku. Dzięki uprzejmości Muzeum Książąt Lubomirskich Oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich możemy zaprezentować trzy grafiki z teki Bożki Słowiańskie oraz ex libris Karola Stryjeńskiego – sławnego architekta, a prywatnie męża Zofii Stryjeńskiej – mówi Izabela Kupietz, kuratorka wystawy «Poczta Zofii Stryjeńskiej. Sztuką połączeni».
W sobotę 19 sierpnia warto zajrzeć na wrocławskie Huby, gdzie w tym roku odbędzie się 12. edycja Europejskiej Nocy Literatury. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00.
–Podróżujemy z literaturą po Wrocławiu i w tym roku wybraliśmy Huby, które są położone między ulicą Hubską, Armii Krajowej i Suchą. I tam wybraliśmy 10 miejsc, w których się spotkamy w „Gabinecie Osobliwości”, bo w tym roku tematem jest „Gabinet Osobliwości”, który zaproponowała pisarka Sylwia Hutnik. W tym roku będzie to m.in. zajezdnia tramwajowa „Gaj”, która tego dnia będzie działała normalnie, więc wokół nas będą jeździły tramwaje, a my spotkamy się w jednym z budynków warsztatowych. Spotkamy się też na przykład w zabytkowej auli Instytutu Pedagogiki i Psychologii przy ul. Dawida, która powstała sporo przed II Wojną Światową i jest już zabytkowa – mówi Kajetan Buturlak, Wrocławski Instytut Kultury.
W sobotę 19 sierpnia na placu Wolności we Wrocławiu, można będzie między innymi wziąć udział w plenerowej potańcówce. Uczestnicy będą mogli się bawić od 18.00 do 23.00. Gdyby ktoś chciał wybrać się poza Wrocław, to do 20 sierpnia w Bolesławcu trwa Święto Ceramiki, a w Karpaczu w dniach od 18 do 19 sierpnia trwa festiwal sztuki ulicznej Open Street Festival.