Wrocław kroczy przed rakiem. Listopad miesiącem badań prostaty i jąder

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Są głowami rodziny, dbają o rodziców, żony i dzieci, ale zapominają o sobie. Listopad to miesiąc przypominania o badaniach profilaktycznych jąder i prostaty. Ojciec Macieja Mazura zachorował na raka 10 lat temu, dlatego razem ze znajomymi postanowili stworzyć internetową kampanię społeczną -#kroczęprzedrakiem.

Zacząłem wtedy zgłębiać kwestie nowotworów w naszym kraju i wraz ze znajomymi z innych miast, jest nas 12 osób rozsianych po całej Polsce, wpadliśmy na pomysł. Ten miesiąc jest takim miesiącem w roku, kiedy na całym świecie mówi się o profilaktyce w leczeniu nowotworów, raka prostaty i jąder. W pierwszej kolejności stwierdziliśmy, że zrobimy tę akcję dla siebie, naszych rodzin i dla naszych znajomych – mówi Maciej Mazur, współorganizator akcji #kroczęprzedrakiem.

Akcja jednak nabrała tempa, dołączają kolejne osoby – dietetycy, urolodzy, a także celebryci. 

Zapraszamy znane osoby do pomocy. Jest na pewno Mateusz Damięcki, który bardzo głośno wszedł do akcji. Staramy się też dołączyć pozostałe osoby. Mamy też lekarza urologa, dietetyka. W każdym naszym hasztagu dajemy słowa kroczę przed rakiem, próbujemy tym trafić do ludzkiej świadomości  – dodaje Edyta Dziankowska, współorganizatorka akcji #kroczęprzedrakiem.

Akcję stworzyło 9 doradców ubezpieczeniowych z różnych stron Polski, którzy na bazie własnych historii, jak pan Maciej, oraz na podstawie doświadczeń zawodowych, postanowili zacząć działać.

 – Bardzo się z tego cieszę, że nie miałam blisko w swojej rodzinie takich przypadków, ale historie moich znajomych i klientów pokazują, to, że wiedzę na ten temat trzeba poszerzać. Nikt nie planuje chorować. Trzeba być na to dobrze przygotowanym, bo kolejki na oddziałach onkologicznych mówią same za siebie. Tam każdy lekarz ma tylko 3 minuty na badanie pacjenta. Ważne jest, żeby zadbać o to wcześniej, aby nie czekać w tych kolejkach – dodaje Edyta Dziankowska, współorganizatorka akcji #kroczęprzedrakiem.

Zgodnie mówią, że profilaktyka to medycyna przyszłości, zaraz obok diety i aktywności fizycznej.

Z humorem mówić o rzeczach poważnych, czyli nie mówić tylko o najczarniejszych scenariuszach. Nie straszyć ludzi, tylko wprowadzić pewną regułę, żeby się co jakiś czas przebadać – mówi Maciej Mazur, współorganizator akcji #kroczęprzedrakiem.

Organizatorzy apelują o to, żeby mężczyźni w trosce o bliskich, nie zapominali o sobie.

Sam jestem mężczyzną, jestem ojcem, partnerem i trochę po macoszemu zawsze podchodziłem do tego tematu. Staram się opiekować swoimi bliskimi, a często jako facet zapominam o sobie – dodaje Maciej Mazur, współorganizator akcji #kroczęprzedrakiem.

Kochani mężczyźni, badajcie się. Zróbcie to dla nas – kobiet, bo ważne są nie tylko przeglądy samochodów. Bo gdy samochód się nam popsuje, to zawsze kupimy nowy, ale gdy coś się zadzieje z waszym zdrowiem, to tego już niestety się nie odkupi, więc badajcie się. Jesteście dla nas najważniejsi – podsumowuje Edyta Dziankowska, współorganizatorka akcji #kroczęprzedrakiem.

Zobacz również

Po raz kolejny mieszkańcy gminy Długołęka pokazali, że wspólna zabawa może przynieść wiele dobrego. Charytatywna międzypokoleniowa potańcówka w Łozinie to dowód na to, że wspólnymi siłami można zdecydowanie więcej i że tego typu wydarzenia, organizowane z myślą o seniorach, są potrzebne i wyczekiwane przez wszystkich, i to bez względu na wiek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy