Wrocław lat 80. na wielkim ekranie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Fundacja Wspólnota Pokoleń zapowiedziała swoją nową produkcję. Film „Szkoła Wyrostków”, którego akcja osadzona jest na Dolnym Śląsku, będzie nawiązywał do historii Pomarańczowej Alternatywy.

– Sam pomysł też pojawił się poniekąd przy dokumentacjach do innych produkcji gdzie, jeżeli spojrzymy na filmy archiwalne, to widzimy głównie młodzież. W tym filmie chcemy pokazać kuchnię działania młodzieży tej opozycyjnej. Że to nie była tylko ulica, to była walka o swój świat, walka o szkołę — mówi Grzegorz Juchiewicz.

Historia ruchu artystyczno-społecznego narodziła we Wrocławiu, choć działała również w innych miastach Polski. Artystyczny ruch happeningowy z lat 80. może kojarzyć się z dzisiejszymi manifestacjami.

Jest to historia młodzieży szkolnej ponadpodstawowej lat 80’tych. Film jest taką konstrukcją hybrydową, dlatego że nasze postaci są postaciami fikcyjnymi, ale wydarzenia, które są przedstawiane w tym filmie, są autentyczne. Przez prawie dwa lata zbieraliśmy relacje od świadków tych wydarzeń i na tej podstawie stworzyliśmy scenariusz – mówi Grzegorz Juchiewicz.

„Szkoła Wyrostków” jest pierwszą w pełni autonomiczną produkcją Fundacji, wcześniej współpracowano przy innych filmach, z produkcją „Tata” twórcy pojechali na festiwal do Hollywood. Sukces mają nadzieję powtórzyć i tym razem.

– Pomarańczowa Alternatywa nie miała swoich struktur. To był bardziej ruch osób, które decydowały się na takie formy aktywności jak happeningi, jak graffiti, różnego rodzaju prześmiewcze akcje, które miały miejsce w różnych miejscach we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej, pod słynnym zegarem czy na rynku – mówi Marek Mutor. 

– Chociaż raz każdy uczeń wrocławski był w tym czasie na takim happeningu. Jest co pokazywać — zwłaszcza jeśli chodzi o Dolny Śląsk. Mamy bogate tradycje filmowe jako Wrocław, który jest też rozpoznawalny na świecie — mówi Grzegorz Juchiewicz.

Do końca 2020 roku trwa casting do filmu, poszukiwani są aktorzy młodzi, wyglądający na 16 – 18 lat. Szczegóły na stronie Fundacji Wspólnota Pokoleń.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy