Projekt Rzemiosło Wrocławia podkreśla znaczenie i aktualność zawodów rzemieślniczych. Na mapie internetowej można znaleźć cechy, manufaktury i pracownie.
– Dużo się mówi o lokalności, a Rzemiosło Wrocławia to narzędzie, żeby ją po prostu praktykować. Szczególnie, że jest to alternatywa dla tej jednakowości, która współcześnie zalewa nas globalnie – mówi Weronika Jaśkiewicz z fundacji Open Mind.
Rzemieślnicy nie tylko na wrocławskim Nadodrzu
Wrocławscy rzemieślnicy są niezwykle aktywni na Nadodrzu. Na mapę trafić mogą jednak również inny fachowcy.
– Zachęcamy rzemieślników i artystów z całego Wrocławia do zgłaszania się do nas. Wtedy my możemy dopisać ich do takiej listy, a pracownia czy manufaktura jest widoczna w internetowej mapie – dodaje Weronika Jaśkiewicz.
Chociaż mogłoby się wydawać, że zawody rzemieślnicze tracą na znaczeniu, okazuje się, że wciąż potrzebne są takie usługi.
– Wynika to z tego, że sieciówki robią takie wymiary, takie długości na przykład spodni, że nie pasują na każdego klienta – tłumaczy Teresa Urbanek, krawcowa.
Dlaczego wrocławianie szukają rzemieślników?
Teresa Urbanek od 7 lat prowadzi własną pracownię krawiecką. Z jakich usług najczęściej korzystają klienci?
– Najczęściej klienci przychodzą skracać spodnie, a panie dopasować sukienkę. Wiadomo, że czasem po zakupie trzeba ją dopasować tak, żeby klientka była zadowolona – mówi krawcowa.
Oprócz mapy wrocławskich rzemieślników powstał także projekt przedstawiający fachowców z całego Dolnego Śląska.