Wrocław mekką parkoura. Jest gdzie tutaj trenować!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław, jak się okazuje, jest mekką parkour. To sztuka przemieszczania się po mieście i pokonywania przeszkód. Mieszka w naszym mieście wiele wschodzących gwiazd tego sportu.

Kacper już od sześciu lat trenuje parkour.

– Zajawka wzięła się głównie stąd, że grywałem w różne gry między innymi Assassin’s Creed, gdzie jest wiele motywów związanych z parkourem, z poruszaniem się. Zaciekawiłem się tym tematem i stwierdziłem, że sam chcę spróbować. Zaczęło się od skakania po podwórku z kolegą – mówi Kacper Kośmider, parkourowiec.

I przerodziło się to w jego życiową pasję. Teraz reprezentuje Wrocław w różnych zawodach. Parkour pochodzi z Francji, a jego ideą jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najkrótszy i najprostszy sposób. We Wrocławiu jest wiele miejsc, gdzie można uprawiać parkour na świeżym powietrzu.

– Dużo miejsc jest w okolicach Galerii Dominikańskiej, w pobliżu dworca, ale i na obrzeżach Wrocławia. Tak naprawdę, to wszędzie znajdzie się miejsce do uprawiania parkouru – dodaje Kasper Kośmider.

Sport jest kontuzjogenny, jednak zawodnicy podkreślają, że wszystko zależy od zdrowego rozsądku.

– Zdarzyło mi się złamanie ręki, ale przez moją gwałtowność i nieuwagę. Jeśli naprawdę podejdzie się do tego sportu z rozsądkiem, to można uniknąć wszystkich kontuzji – podreśla Kacper Kośmider.

– Kontuzji jest sporo, ale można ich łatwo uniknąć – wystarczy się skupić – dodaje Jasiek Nowak, początkujący parkourowiec.

Parkour jest sportem niszowym, jednak coraz bardziej popularnym. We Wrocławiu zostanie zorganizowany pierwszy obóz parkourowy dla dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku.

– Będziemy skakać nie tylko tutaj, ale też chodzić na Wzgórze Andersa, gdzie większość osób zaczyna z parkourem, ale też chcę zorganizować grę miejską, a także zagrać w siatkówkę plażową – mówi Robert Szapski, trener w GoJump Park Trampolin Wrocław.

Sport się odmraża, a dzieci mają okazję wyjść z domu poskakać zamiast siedzieć przed komputerem.

– Tak, jest to zdecydowanie lepsze od grania na komputerze, można zrobić więcej rzeczy i fajnie jest skakać – mówi Jasiek Nowak, początkujący parkourowiec.

Nowością jest także FunJump, czyli zachęcenie dzieci do skakania i aktywności.

– Cała idea FunJumpu polega na tym, żeby zabawa była najważniejsza i żeby poprzez nią dzieciaki znalazły w sobie jakąś pasję i przekonały się do tego, że można wyjść z domu, podziałać coś na zewnątrz, włączając w to swoje ciało i rozwijając swoje umiejętności – dodaje Patryk Grzelak, trener w GoJump.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy