Wrocław miastem sprawiedliwości naprawczej – wręczono specjalne wyróżnienia

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Rok temu w listopadzie, Wrocław, jako 10. na świecie i pierwszy w Polsce, dołączył do grona Miast Sprawiedliwości Naprawczej. Z tej okazji wręczono wyróżnienia dla osób, podmiotów i organizacji, dzięki którym idea sprawiedliwości naprawczej wchodzi w życie.

Sprawiedliwość naprawcza, bardzo prosto ujmując, prowadzi do zadośćuczynienia wyrządzonych krzywd przy zaangażowaniu jak największej liczy osób, oczywiście ich dobrowolnym zaangażowaniu. We Wrocławskim Centrum Sprawiedliwości Naprawczej osoby, które otrzymały od sądu wyrok w postaci kary ograniczenia wolności, czyli prac społecznych, realizują tę karę, odpracowując na rzecz społeczności lokalnej te swoje przewinienia – tłumaczy Paulina Marszczewska-Zbieg, kierowniczka Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej.

Postanowiliśmy uhonorować osoby, które najbardziej angażują się w nurcie sprawiedliwości naprawczej w naszym mieście, to są też osoby, które po prostu swoją postawą angażują się w różnego rodzaju działania i same sobą są tak naprawdę chodzącą sprawiedliwością naprawczą. Są to też podmioty, które współpracują z nami przy organizacji kary ograniczenia wolności – mówi Ewa Żmuda, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Nagrody przyznawano w 3 kategoriach: osoba, podmiot i działanie. W kategorii osoba wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Ciążyński, społeczny doradca prezydenta ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii. W kategorii podmiot wyróżniono Zespoły Kuratorskiej Służby Sądowej wykonujące orzeczenia w sprawach karnych okręgu wrocławskiego. Za działanie nagrodzono Fundację Dom Pokoju, która od lat prowadzi bezpłatne pogotowie mediacyjne. Wyróżnienia specjalne trafiły zaś do dr Honoraty Czajkowskiej, autorki raportu dotyczącego sprawiedliwości naprawczej we Wrocławiu i do Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. To WCRS zainicjował program ,,Stop mowie nienawiści”, w ramach którego z przestrzeni publicznej usuwane są napisy z mową nienawiści.

To, co warto zaznaczyć, to to, że osoby realizujące prace na cele społeczne we Wrocławskim Centrum Integracji angażują się w usuwanie elementów mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. Otrzymujemy zgłoszenie od mieszkańców i jego efekcie jedziemy w teren i zamalowujemy elementy mowy nienawiści. Wówczas, podczas tej pracy w terenie, bardzo często spotykamy się z mieszkańcami i mamy taki pozytywny odbiór tego, co się dzieje – opowiada Paulina Marszczewska-Zbieg.

Sprawiedliwość naprawcza, w szczególności praktyki naprawcze, to właśnie dialog, otwartość, porozumienie i różne alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów. Obecna sytuacja geopolityczna wymaga wdrażania różnego rodzaju działań i chociażby osoby skazane na karę ograniczenia wolności od marca do lipca tego roku, razem z uczestnikami reintegracji z naszego Centrum, prowadziły punkt czasowego pobytu dla osób z Ukrainy w akademiku ,,Pancernik” – opowiada Ewa Żmuda.

Osoby, które realizują karę ograniczenia wolności, odpracowują w ponad 140 podmiotach na terenie Wrocławia. Są to przeróżne miejsca: placówki oświatowe, czyli szkoły, przedszkola, żłobki, są to również fundacje, stowarzyszenia, jest to m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, Schronisko dla Zwierząt i tam wykonują proste, ale bardzo potrzebne dla tych placówek, prace porządkowe, remontowo-budowlane – dodaje Marszczewka-Zbieg.

100 tys. godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku i 2,5 tys. usuniętych napisów mowy nienawiści – to efekt autorskiego programu, który jest realizowany we Wrocławiu.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy