Wrocław: miasto podpisało Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław dołącza do samorządów, które podpisały Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Jej podpisanie oznacza w praktyce propagowanie równości kobiet i mężczyzn oraz wdrażanie praw wynikających z tej Karty.

Dokument został stworzony w 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy. Proponuje konkretne metody, dzięki którym można dążyć do równości kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia, takich jak: udział w życiu politycznym, zatrudnienie, usługi publiczne lub planowanie przestrzenne.

Tym samym Wrocław dołączył do rodziny blisko dwóch tysięcy samorządów, trzydziestu sześciu krajów, dla których kwestie równościowe są niezwykle ważne. One nabierają oczywiście szczególnego znaczenia teraz, w czasie wojny na Ukrainie i tych cierpień, które odczuwa dzisiaj tak silnie ludność cywilna, w tym kobiety i dzieci. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli tę Kartę realizować, bo podpisanie tej Karty oznacza realizację bardzo konkretnych postulatów równościowych w wielu wymiarach naszego codziennego życia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn przez Wrocław ma poparcie m.in. Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Rady Kobiet przy prezydencie Wrocławia, stowarzyszenia Kongres Kobiet, a także Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Kongres od samego początku ubiegał się o to, żeby samorządy, szefowie samorządów podpisywali Kartę. I długo to ciężko szło, pierwsza była Nysa i później długo, długo nic. Teraz, po tych kilkunastu latach, mamy taki szczęśliwy moment, kiedy samorządy w Polsce tę Kartę podpisują. Dzisiaj Wrocław, wcześniej kilkanaście samorządów, następne przygotowują się do podpisania. Niedługo będzie tak, że ta Karta będzie rzeczywiście dość w Polsce powszechna, to ma ogromne znaczenie – mówi prof. Małgorzata Fuszara, przewodnicząca rady stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Jest to dokument, który zobowiązuje władze miejskie, władze samorządowe, które go przyjmują, do wdrożenia właśnie takich metod zarządzania, które w jak najlepszym stopniu odzwierciedlają te praktyki. To jest bardzo – można powiedzieć – praktyczny, rzeczowy akt prawny, który przynosi bardzo konkretne efekty – mówi Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Podczas konferencji poświęconej podpisaniu dokumentu przedstawicielki Kongresu Kobiet zapowiedziały również zaplanowany w Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu Ogólnopolski Kongres Kobiet, który odbędzie się w dniach 8 i 9 października. Kongres Kobiet przygotowuje obywatelski projekt ustawy, w którym domaga się uznawania wszystkich praw uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy