– Udało nam się oddać to zadanie przed terminem, bo planowaliśmy na kwiecień tego roku. Bardzo trudne i precyzyjne prace do wykonania. Trudne także technicznie, przede wszystkim z uwagi na ten fakt, że wspólnie z Fortum musieliśmy ściągnąć przecież tą rurę ciepłowniczą i ukryć ją na głębokości 15 m pod dnem Odry – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
– Potrzebne były 3 lata, 70 mln zł i profesjonalna firma do tego, żeby ten most, na który lepiej było nie patrzeć, zmienił się w perełkę Wrocławia. Przebudowaliśmy tutaj torowisko tramwajowe, jest nowa trakcja, torowisko jest wygłuszane, mamy nową jezdnie po jednym pasie w każdą stronę. Tam, gdzie było to możliwe, czyli na moście północnym, są już ścieżki rowerowe. Mamy również sygnalizację świetlną – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.
Most zachował swój charakter historyczny. Ogromną pracę trzeba było poświęcić między innymi elementom kamiennym, które trzeba było odrestaurować, a miejscami odtworzyć, ze względu na to, że z upływem czasu zostały one zrujnowane i zniszczone. Jednym z największych wyzwań była także przebudowa ciepłociągu.
– Wiązało się to z wybudowaniem dwóch komór ciepłowniczych. Jedna została wybudowana przy Bulwarach Książęcych, ma głębokość prawie 20 m. Wykonana najtrudniejsza część zadania, czyli dwa przewierty blisko 140 metrowe w technologii mikrotunelu – mówi Błażej Machowicz, dyrektor kontraktu, Pro-tra Building Sp. z o.o.
Na Mostach Pomorskich powstały dwa przystanki wiedeńskie. Mimo to, że przeszły one również testy tramwajowe, teraz jeżdżą nimi tylko autobusy.
– Tramwaje nie jeżdżą. Żeby mogły jeździć musi być zrobiona ul. Pomorska. Jak tylko będzie zrobiona w zakresie torowym, umożliwiającym przejazd tramwajów, to je puścimy. Chcielibyśmy, żeby to było pod koniec tego roku na Wszystkich Świętych, także z uwagi na tą dużą nekropolię, jaką są Osobowice, ale zobaczymy czy się uda – mówi Jacek Sutryk.
– Organizacja ruchu funkcjonuje już jako docelowa. Została uruchomiona nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Grodzka – Odrzańska – Most Pomorski. Do czasu zakończenia przebudowy ul. Pomorskiej funkcjonuje tylko komunikacja autobusowa. Jeżdżą dwie linię regularne K i 142 oraz jedna linia nocna – mówi Andrzej Brzoza, Wydział Inżynierii Miejskiej.