Wrocław na 5 dni stał się miastem wyobraźni

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku po raz osiemnasty we Wrocławiu odbywają się Dni Fantastyki. Hasło tegorocznej edycji to „Miasto wyobraźni”. Impreza trwa nie dwa, a pięć dni i wyszła z zamku w Leśnicy do centrum miasta.

W tym roku po raz osiemnasty we Wrocławiu odbywają się Dni Fantastyki. Hasło tegorocznej edycji to „Miasto wyobraźni”. Impreza trwa nie dwa, a pięć dni, i wyszła z zamku w Leśnicy do centrum miasta. Pierwsza część Dni Fantastyki rozpoczęła się w dwóch filiach biblioteki. W Mediatece oraz w oddziale dla dzieci przy Ul. Chociebuskiej. Tu tutaj odbywają się spotkania z autorami, prelekcje i wykłady twórców
fantasy i Science fiction. Po 17 latach imprezy, która odbywała się w Leśnicy organizatorzy postanowili wyjść z fantastyką do centrum miasta:

– W tym roku po raz pierwszy Miejska Biblioteka Publiczna jest współorganizatorem Dni Fantastyki, więc użyczyliśmy naszych lokali w centrum miasta, ale to się idealnie zgrywa z motywem przewodnim, czyli „Miasto wyobraźni”. Fajnie opowiadać o mieście o miejskiej fantastyce w klimatach bardziej miejskich, czyli w centrum miasta – mówi Maciej Kozieł z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu im. Tadeusza Różewicza

Na wrocławskim święcie fantastyki odbywają się spotkania z autorami książek, tłumaczami, krytykami literackimi, ale także naukowcami, którzy pasjami pokazują jak np. chemia czy geologia funkcjonuje w świecie Since fiction i fantasy. Dnia Fantastyki to spotkania z jednej strony z twórcami, ale z drugiej to przede wszystkim święto miłośników filmów, książek i gier.

– Fascynują mnie światy, które nie przypominają, że tak powiem, ludzkiego. Fascynuje mnie to, że istnieje coś innego, że ludzka wyobraźnia może dojść do takiego stopnia, że często dzieją się rzeczy, że ktoś nawet nie mógłby pomyśleć, jestem przebrana za Rin Suva Sakurę moja mama też lubi, ale tak jakoś wyszło, może to rodzinne, ale uważam to za ciekawe, podoba mi się robienie makijaży i stylizacje z perukami i bardzo podobają mi się kostiumy cosplay, – bardzo lubię cosplay, a postać, za którą się przebrałam,  jest z anime manga, ja też się przebrałam za postać z mangi – mówiły uczestniczki Dni Fantastyki.


W tym roku nowością jest nie tylko wydłużony czas Dni Fantastyki, ale także wprowadzenie bloku Nowe media, czyli spotkań z osobami tworzącymi tzw. bookmedia, czyli media społecznościowe, które promują czytelnictwo zwłaszcza wśród młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszą się także spotkania nie tylko z pisarzami, ale także z autorami komiksów.

– Jeśli chodzi o komiksy, to bardzo cieszę się, że udało się je sprowadzić tutaj do Mediateki. Dużo prelekcji komiksowy, dużo fantastycznych autorów – przyjeżdżają do Wrocławia. I również cała sobota niedziela w OPT zamek, komiksowe, spotkania autorskie, prelekcje z autorami bardzo fajnymi i popularnymi. – mówiła Agnieszka Jamroszczak z Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.

Najwięcej atrakcji czeka miłośników fantastyki w weekend, bo tam w Ośrodku Postaw Twórczych Zamek na zewnątrz zlokalizowana będzie strefa Fantastyka Open, gdzie spotkać będzie można między innymi grupy rekonstrukcyjne i rękodzielników, a w środku odbywać się będą konkursy planszówek, prelekcje i panele dyskusyjne.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy