Wrocław: na Ołbinie powstaje mural o emocjach najmłodszych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Reja we Wrocławiu na jednej z kamienic powstaje wyjątkowy mural autorstwa Kariny Wiki. Jak podkreśla autorka jest on manifestem oraz wyrazem niezadowolenia z tego jak temat emocji poruszany jest w przestrzeni polskiej edukacji. W powstaniu muralu udział bierze młodzież z wrocławskiego Ośrodka Kuratorskiego, z kolei finansowanie na pokrycie kosztów materiałów autorka uzyskała z biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Mural przedstawia dziewczynę z zamkniętymi oczami, której kolorowe włosy przeplatają się jak wstęgi symbolizując emocje.

Pomysł był taki, że chciałam coś poruszyć w związku z tym, że nie zgadzam się z tym jak porusza się temat emocji w szkole. W dzisiejszych szkołach, to jest temat naprawdę traktowany po macoszemu, nadal każemy dzieciom siedzieć w ławkach, nie złościć się, nie płakać, nie smucić, itd, a to nie o to chodzi, więc chciałam trochę ten temat poruszyć. Moim pierwszym pomysłem było zrealizowanie muralu po protu z dziećmi, żeby zrobić z nimi warsztaty o emocjach, o tym jak wyrażać się w bezpieczny sposób, w artystyczny sposób. To było około półtora roku temu, więc w sumie półtora roku przygotowywałam się do tego, żeby to zrobić – mówi Karina Wika, artystka, autorka muralu ,,o emocjach”.

Projekt we współpracy z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych FRONTIS powstaje w ramach inicjatywy Pracownia wspólnie.eu, która jest z kolei inicjatywą Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Strefy Kultury Wrocław. Projekt skierowany jest do grup wolontariuszy z Wrocławia i Dolnego Śląska i ma na celu promowanie wartości europejskich, rozwój sieci wolontariackiej wspólnie.eu oraz podniesienie umiejętności i kwalifikacji osób chcących działać na rzecz swojej społeczności.

Zobaczyłam, że pracownia wspólnie.eu ogłasza nabór i tam można było zgłosić się ze swoim projektem. Więc zgłosiłam się ze swoim projektem, opowiedziałam o tym co chciałam zrobić, on troszeczkę ewoluował na przestrzeni czasu, ale jesteśmy tutaj, robimy to, warsztaty z dziećmi się udały, przeprowadzone zostały trzy. Ostatecznie tylko przeze mnie, wcześniej był też inny pomysł, w każdym razie udało się, dzieci przychodzą, pomagają po szkole. Dzisiaj nie, bo mamy pogodę jaką mamy – dodaje Karina Wika.

Obecnie sytuacja jest taka, że jak widzicie jesteśmy na razie tutaj we dwójkę i też to we dwójkę robiliśmy. Teraz mamy tak naprawdę przyjemniejszy etap pracy, ponieważ samo malowanie jest przyjemne, a tamta praca taka techniczna, no niestety jak to każde przygotowanie do każdej pracy, jest takie męczące, ale bez tego nie ma tej przyjemnej pracy – mówi Łukasz Wroński, artysta, współtwórca muralu ,,o emocjach”.

Jak podkreśla artystka wiele dzieci i młodzieży w wieku szkolnym nie radzi sobie z emocjami i nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia psychicznego zarówno od rodziców jak i w szkole. Problem jest naprawdę poważny i należy o nim głośno mówić.

Ja nazywam to takim moim dzieckiem trochę, dlatego, że bardzo długo się do tego przygotowywałam, no i to jest ta taka moja niezgoda, taki manifest, bo ja nie zgadzam się na to jak wygląda szkoła. Ja sama byłam osobą, której było ciężko z tymi emocjami i myślę, że dużo łatwiej by mi było, gdyby ktoś kiedyś mi powiedział te podstawowe rzeczy, gdyby te podstawowe hasła zostały poruszone. Więc to jest taka moja potrzeba zmiany świadomości wśród ludzi, wśród młodzieży – podsumowuje Karina Wika.

Otwarcie muralu zaplanowane jest na 28 kwietnia.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy