Wrocław nie strzela w Sylwestra

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Wrocław nie strzela” - pod takim hasłem miasto już od 8 lat prowadzi kampanię , która ma za zdanie zachęcić mieszkańców do tego, aby świętować Sylwestra rozsądnie i najlepiej nie używając do tego fajerwerków.

Bo z jednej strony to jest oczywiście niebezpieczne dla nas samych, przede wszystkim dla ludzi, dla tych, którzy to odpalają. Znamy różne straszne przypadki. Z drugiej strony oczywiście chodzi też o tych naszych braci mniejszych, czyli wszystkie zwierzęta i nie tylko te nasze udomowione psy i koty, ale też takie dzikie, nie zapominając oczywiście, że mamy gigantyczne zoo we Wrocławiu i tamte zwierzęta też po prostu przeżywają ogromny stres – mówi Gabriela Iwińska, biuro prasowe UM Wrocławia.

Powinniśmy zachować tę ostrożność, bo jednak te dźwięki potrafią wywołać u zwierzęcia, czy zawał serca, czy po prostu w kolejnych latach zaburzenia psychiczne i to zwierzę po prostu bardzo cierpi – mówi Kamil Szewczyk, opiekun zwierząt kopytnych, Zoo Wrocław.

Jak zaznaczają pracownicy zoo, najbardziej spośród wszystkich innych zwierząt narażone są ptaki.

Płoszą się, rozbijają się o mury, zaplątują się w siatki, rozbijają się o szybę, ale też po prostu mogą umrzeć właściwie ze strachu – mówi Weronika Skupień, Zoo Wrocław.

Średnio Polacy wydają ponad 130 złotych na fajerwerki, a za tą kwotę można przykładowo zrewitalizować hektar rezerwatu Manas w Indiach, gdzie mieszkają rzadkie i zagrożone gatunki ptaków i ssaków.

Tak że zastanówmy się, czy lepiej nie przeznaczyć tych pieniędzy na realne ratowanie przyrody, czy właściwie na jej rujnowanie w pewien sposób – mówi Weronika Skupień, Zoo Wrocław.

Przypomnę jeszcze raz. Naprawdę to budzi ogromny stres w przypadku osób starszych, dzieci, nas samych często, ale przede wszystkim właśnie zwierząt – mówi Gabriela Iwińska, biuro prasowe UM Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy