Wrocław: pilnie potrzeba jest krew!

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
We Wrocławiu potrzebna jest krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi zwłaszcza osoby z tzw. grupami minusowymi o pilne oddawanie krwi. Krew to lek bezcenny i niezastąpiony, kiedy pojawia się choroba jego zapotrzebowanie to często walka z czasem.

Czas pandemii nie sprzyja oddawaniu krwi w sensie takim mentalnym, bo ludzie się obawiają zakażenia, jednak pragnę zapewnić, że w Centrum przestrzegamy procedur tak, aby dawcy czuli się bezpiecznie. W związku z tym, że jest mniej dawców, a szpitale w dalszym ciągu jednak wykonują zabiegi te stany są niższe niż byśmy sobie tego życzyli, zwłaszcza w grupach minusowych. W każdej populacji ten rozkład grup jest inny, ale u nas właśnie tych grup minusowych jest wyjątkowo mało, zwłaszcza grupy A i grupy 0 i w związku z tym są niedobory – mówi Jacek Blicharski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby zostać krwiodawcą? Krew oddawać mogą osoby od 18. do 65. roku życia, ważyć niemniej niż 50 kilogramów i być osobą zdrową. Do Centrum należy przyjść z dowodem osobistym. Po wywiadzie lekarskim oraz wypełnieniu formularza krew można oddać od razu na miejscu. Sam zabieg trwa krótko, bo raptem osiem minut. Jednak – jak podkreślają sami krwiodawcy- najważniejsze są chęci, a świadomość pomagania innym jest bezcenna.

Świadomość, że można komuś pomóc, można nawet uratować życie, to mną kieruje. Oddaje krew od około dwóch lat, z tego co sięgam pamięcią to może być ósmy raz.

To był przypadek, bo teściowa trafiła do szpitala, była potrzebna krew, wtedy oddałam pierwszy raz i później już regularnie.

Staram się oddawać krew regularnie, ponieważ nas to nic nie kosztuje, a faktycznie możemy komuś uratować życie. Więc warto i zachęcam każdego do oddawania krwi.

Zawsze miałam jakąś taką potrzebę, mam też rzadką grupę krwi 0 minus, więc ją oddaje po prostu – mówią krwiodawcy.

Właściwie dziennie wydajemy około dwustu jednostek krwi, natomiast niestety tylu dawców nie mamy, w związku z tym zapotrzebowanie na krew niestety przewyższa liczbę chętnych do jej oddania. Stąd też nasz apel właśnie, wszystkie osoby które są chętne i mogą oddać krew zapraszamy bardzo serdecznie – mówi Magdalena Czajkowska, zastępca kierownika działy ekspedycji w RCKIK.

Do Regionalnego Centrum Krwidawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu można zgłaszać się od poniedziałku do piątku od 7.00 do 17.30 oraz w soboty od 7.30 do 12.00. Ze względu na pandemię koronawirusa osobom oddającym krew przysługują dwa dni wolnego.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy