Wrocław: pilnie potrzeba jest krew!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu potrzebna jest krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi zwłaszcza osoby z tzw. grupami minusowymi o pilne oddawanie krwi. Krew to lek bezcenny i niezastąpiony, kiedy pojawia się choroba jego zapotrzebowanie to często walka z czasem.

Czas pandemii nie sprzyja oddawaniu krwi w sensie takim mentalnym, bo ludzie się obawiają zakażenia, jednak pragnę zapewnić, że w Centrum przestrzegamy procedur tak, aby dawcy czuli się bezpiecznie. W związku z tym, że jest mniej dawców, a szpitale w dalszym ciągu jednak wykonują zabiegi te stany są niższe niż byśmy sobie tego życzyli, zwłaszcza w grupach minusowych. W każdej populacji ten rozkład grup jest inny, ale u nas właśnie tych grup minusowych jest wyjątkowo mało, zwłaszcza grupy A i grupy 0 i w związku z tym są niedobory – mówi Jacek Blicharski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby zostać krwiodawcą? Krew oddawać mogą osoby od 18. do 65. roku życia, ważyć niemniej niż 50 kilogramów i być osobą zdrową. Do Centrum należy przyjść z dowodem osobistym. Po wywiadzie lekarskim oraz wypełnieniu formularza krew można oddać od razu na miejscu. Sam zabieg trwa krótko, bo raptem osiem minut. Jednak – jak podkreślają sami krwiodawcy- najważniejsze są chęci, a świadomość pomagania innym jest bezcenna.

Świadomość, że można komuś pomóc, można nawet uratować życie, to mną kieruje. Oddaje krew od około dwóch lat, z tego co sięgam pamięcią to może być ósmy raz.

To był przypadek, bo teściowa trafiła do szpitala, była potrzebna krew, wtedy oddałam pierwszy raz i później już regularnie.

Staram się oddawać krew regularnie, ponieważ nas to nic nie kosztuje, a faktycznie możemy komuś uratować życie. Więc warto i zachęcam każdego do oddawania krwi.

Zawsze miałam jakąś taką potrzebę, mam też rzadką grupę krwi 0 minus, więc ją oddaje po prostu – mówią krwiodawcy.

Właściwie dziennie wydajemy około dwustu jednostek krwi, natomiast niestety tylu dawców nie mamy, w związku z tym zapotrzebowanie na krew niestety przewyższa liczbę chętnych do jej oddania. Stąd też nasz apel właśnie, wszystkie osoby które są chętne i mogą oddać krew zapraszamy bardzo serdecznie – mówi Magdalena Czajkowska, zastępca kierownika działy ekspedycji w RCKIK.

Do Regionalnego Centrum Krwidawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu można zgłaszać się od poniedziałku do piątku od 7.00 do 17.30 oraz w soboty od 7.30 do 12.00. Ze względu na pandemię koronawirusa osobom oddającym krew przysługują dwa dni wolnego.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy