Wrocław promuje mikroprzedsiębiorstwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
96% firm w całej Polsce to mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają do 10 osób. We Wrocławiu takie miejsca pełnią ważną rolę w rozwoju miasta, dlatego Wrocławski Park Technologiczny rusza z projektem „Bez mikro nie ma makro”, który ma promować działania mikroprzedsiębiorstw.

W stolicy Dolnego Śląska aż 97% firm działających w mieście to właśnie mikroprzedsiębiorstwa, w których pracuje co trzeci wrocławianin. Firmy działają w różnych branżach, między innymi: w budownictwie, działalnościach związanych z informacją i komunikacją, handlu i naprawie pojazdów. Wrocław chce podkreślić znaczenie mikroprzedsiębiorstw dla rozwoju miasta i zwrócić uwagę mieszkańców na ich działalność.

Mikroprzedsiębiorcy są wśród nas, ale często ich nie dostrzegamy. My chcemy tym projektem, który będzie jednocześnie kampanią społeczną i potrwa pół roku, zwrócić uwagę na nich i sprawić, żebyśmy ich zauważyli. Żebyśmy im podali rękę po tym trudnym okresie gospodarczym, po pandemii, byli ich klientami – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Około 600 milionów wpływów z samych podatków do naszego budżetu, a więc wiele inwestycji, które są realizowane we Wrocławiu, powstaje dzięki tym firmom rodzinnym, dzięki fachowcom, którzy codziennie pracują. Dostarczają nam w naszych dzielnicach, na naszych ulicach tych usług i produktów, które są niezbędne i podnoszą komfort i jakość użytkowania miasta – podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W ramach projektu powstała wyszukiwarka wrocławskich rzemieślników. Już teraz wpisanych jest tak ponad 120 podmiotów, cały czas mogą dopisywać się kolejni. Mieszkańcy również mogą zgłaszać lokalne mikroprzedsiębiorstwa, z których usług chętnie korzystają.

Na stronie bezmikroniemamakro.pl i na profilu facebookowym będzie można zgłaszać opisy mikroprzedsiębiorców, z których usług korzystamy i produkty kupujemy. Miły opis, dlaczego to jest ktoś ciekawy dla nas, dlaczego coś od danej osoby kupujemy. Wszystkie zgłoszenia będziemy publikować na tym specjalnym profilu, a pod koniec czerwca wśród najciekawszych pozytywnych głosów, wylosujemy nagrody rzeczowe – dodaje Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

W promowanie mikroprzedsiębiorstw zaangażowane są również instytucje, między innymi Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Gospodarcza i Dolnośląska Izba Rzemieślnicza.

Makroprzedsiębiorstwo musiało być kiedyś mikro. Z drugiej strony duże przedsiębiorstwa i gospodarka nie mogą funkcjonować bez istniejących mikroprzedsiębiorstw w otoczeniu. To jest fundament gospodarki. Tkwią cały czas w naszych głowach stereotypy, że mikroprzedsiębiorstwa to te, którym się nie udało, to te, które są mało nowoczesne, a to zupełna nieprawda – mówi prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Firmy przez swoją małą wielkość są bardzo dynamiczne i elastyczne. Mają znakomite relacje z pracownikami i tworzą miejsca pracy, które są pożądane ze względu na te relacje. To firmy, które ciągle poszukują ścieżki rozwoju, chcą poszerzać swoje kompetencje, rozwijać się i poszerzać obszary oddziaływania – zaznacza Michał Łuczak, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do krawcowej czy szewca i innych rzemieślników, którzy tyle dobrych rzeczy robią, świadcząc usługi – podkreśla Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu.

W Polsce w mikroprzedsiębiorstwach zatrudnione są ponad 4 miliony Polaków.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy