Wrocław. Strażnicy Miejscy na rowerach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na ulice Wrocławia wyruszyły patrole rowerowe Straży Miejskiej. Mundurowi na rowerach będą pilnować ścieżek rowerowych, terenów rekreacyjnych, a także wałów nad Odrą. Przede wszystkim zaś strażnicy będą pilnować tego, aby rowerzyści, piesi, a także kierowcy przestrzegali zasad ruchu drogowego.

Obecnie patrol rowerowy Straży Miejskiej we Wrocławiu ma trzy dwuosobowe zespoły, które składają się ze strażnika i strażniczki, a wspomagać ich w pełnieniu służby będą zarówno rowery elektryczne, jak i tradycyjne.

Pierwszą kwestią jest kontrola dróg rowerowych, zarówno rowerzystów, jak i pieszych. Drugi element to infrastruktura zielona, gdzie łatwo nam wjechać do parku i go skontrolować, na przykład wały koło Odry i inne tereny zielone, gdzie patrolowi pieszemu zajęłoby to dość dużo czasu – mówi insp. Robert Paluch, Straż Miejska we Wrocławiu.

Mieszkańcy reagują w sposób pozytywny na patrole rowerowe, głównie są to użytkownicy dróg rowerowych. Widać, że taki patrol jest potrzebny na trasach, które są ściśle w mieście i na obrzeżach, ponieważ dochodzi do różnych wykroczeń, które odbywają się na trasach rowerowych z udziałem zarówno pieszych, jak i samych użytkowników dróg rowerowych – mówi aplikant Sandra Kowalska, Straż Miejska we Wrocławiu.

Wrocław ma co raz więcej tras rowerowych, w tej chwili przeszło ponad 1100 km. Coraz więcej wrocławian porusza się na rowerach, także strażnicy miejscy do pracy przyjeżdżają na rowerach. W związku z czym zachodzi pewnego rodzaju potrzeba sprawdzania, czy na drogach rowerowych wszystko jest komfortowo, bezpiecznie i nie dochodzi tam do zagrożeń. Oczywiście mamy takie zgłoszenia, wielokrotnie musieliśmy interweniować, stąd też pomysł, żeby robili to strażnicy na rowerach – opowiada Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Głównym zadaniem patroli rowerowych jest monitorowanie dróg i tras rowerowych pod kątem występujących tam zagrożeń, utrudnień i niebezpieczeństw.

Przewidujemy, że dziennie taki patrol rowerowy przemierzy po wrocławskich ulicach co najmniej 50 km. Myślimy także o współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami rowerowymi w celu wymiany pewnych informacji o występujących problemach, zagrożeniach. Patrole rowerowe działają na terenie całego miasta, oczywiście będziemy reagowali na każde zgłoszenie mieszkańców – dodaje Waldemar Forysiak.

Co ważne strażnicy przeszkoleni są między innymi w zakresie pierwszej pomocy, a więc mogą zabezpieczyć miejsce wypadku. Należy również pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego patrole rowerowe będą mogły ukarać sprawców mandatem.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy