W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który wypada 17 maja, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wraz z partnerami postanowiło stworzyć wyjątkowy projekt artystyczny – mural, który łączy w swojej nazwie i warstwie wizualnej temat szacunku dla planety oraz tolerancji i równości społeczności LGBT i LGBT+. Niestety, wandale postanowili dać wyraz braku akceptacji i tolerancji zarówno wobec innych, jak i wobec dobra planety.
Tuż po przypadającym 9 maja Dniu Europy, mural został całkowicie zdewastowany. Jak przekazała nam policja – za co bardzo dziękujemy – była to grupa ośmiu osób, korzystając z rusztowań, których nie zdążono rozebrać, umieściła na całej ścianie neonazistowskie znaki i symbole nienawiści. Na szczęście dzięki zaangażowaniu bardzo wielu instytucji i osób, za co serdecznie dziękuję, udało nam się w trybie pilnym odmalować ten mural i oto dzisiaj następuje uroczyste jego otwarcie – mówi Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.
Osoby LGBT, osoby biseksualne i transpłciowe to 5% populacji, w Polsce około 2 miliony, a we Wrocławiu ponad 30 tys.
Jesteśmy mniejszością, grupą, która jest dyskryminowana systemowo i o tym mówi m.in. raport ILGA-Europe, który co roku jest publikowany właśnie w okolicy 17 maja. Tegoroczny raport, opublikowany wczoraj pokazuje, że jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jednym z ostatnich w ogóle w Europie, mamy tylko 13% równości. Co to znaczy? Raport mówi o prawie i praktykach stosowania prawa i mówi o dyskryminacji w związku z brakiem chociażby związków partnerskich, braku ochrony przed mową nienawiści i innych wielu ważnych kwestiach – mówi Alina Szeptycka, Stowarzyszenie Kultura Równości.
Mural został namalowany farbami antysmogowymi, które pomagają oczyszczać powietrze. Hasło muralu zwraca uwagę na energetyczną transformację, ale też konieczną zmianę społeczną, jeśli chcemy oddychać pełną piersią i żyć bez homofobii.
Nie ma planety B, ale też nie ma ludzi kategorii B. To ważne, żeby pamiętać o równym traktowaniu, o równouprawnieniu, dlatego że bez równouprawnienia nie ma szacunku, nie ma równowagi, nie ma solidarności, nie ma sprawiedliwości – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej we Wrocławiu, Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania.
Podczas oficjalnego odsłonięcia muralu przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w jego powstanie symbolicznie zamalowali jedno z haseł nienawiści wypisane przez wandali, licząc na to, że nikt nie wpadnie już na pomysł jego ponownego zniszczenia.