Wrocław: trwają obchody 83. rocznicy Nocy Kryształowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław nie zapomina, w 1938 roku, w noc z 9 na 10 listopada w nazistowskich Niemczech doszło do tzw. "Nocy Kryształowej". W Breslau bojówki SA podpaliły Nową Synagogę przy ulicy Łąkowej oraz zniszczyły Synagogę pod Białym Bocianem. Co roku wrocławianie maszerują przez miasto, aby upamiętnić te tragiczne karty historii.

Według historyków nazwa „Kryształowa Noc” miała dwa znaczenia, z jednej strony chodziło o rozbijane wystawy sklepów żydowskich, z drugiej była to nazwa, którą propaganda niemiecka nadała tej nocy, czyli krystalizacja społeczeństwa niemieckiego, oczyszczenie go z niepożądanych semickich elementów.

Działy się rzeczy straszne i prolog do tego, czyli wstęp, rozpoczął się już w roku 1933, od 33′ roku zaczęły się zwolnienia profesorów uniwersytetów, pracowników politechniki, studentów pochodzenia żydowskiego, rozpoczęła się aryzacja sklepów, czyli te sklepy np. nie spłonęły w czasie Nocy Kryształowej, takie jak np. współczesny „Feniks”, bo one już były tzw. zaryzowane, czyli zostały przejęte przez Niemców. Społeczność ówczesnego Breslau ochoczo brała udział w całym tym przedsięwzięciu, tzn. na przykład przy Pasażu Niepolda, gdzie rabowano sklepy podróżujący tramwajami żądali, aby zatrzymać te tramwaje, wysiadali z nich i z naręczami odzieży wsiadali z powrotem do pojazdów i kontynuowali podróż, także rzeczywiście to były rzeczy, które nie mieszczą się w głowie – mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy, Centrum Historii Zajezdnia.

Tegorocznym obchodom towarzyszą również wydarzenia kulturalne organizowane przez Fundację Bente Kahan oraz gminę żydowską we Wrocławiu. W ramach Dni Wzajemnego Szacunku 7 listopada po wrocławskich ulicach przeszedł „Marsz wzajemnego szacunku”, z kolei 9 listopada w dzień rocznicy „nocy kryształowej” spod synagogi pod białym bocianem ruszył Marsz Pamięci, który zakończył się pod pomnikiem przy ulicy Łąkowej, w miejscu spalonej Nowej Synagogi na Wygonie oraz odbył się koncert „Historia pisana muzyką”.

Dni Wzajemnego Szacunku organizujemy z jednej strony dla upamiętnienia wydarzeń Nocy Kryształowej, antyżydowskiego pogromu, który był zorganizowany w bardzo wielu, setkach miast III Rzeszy 9 listopada 1938r., więc w tym też w Brelsau i chcieliśmy dzisiejszym wrocławianom poopowiadać o tych wydarzeniach, ale z drugiej strony dla nas najważniejsze jest chyba to, żeby stwarzać sytuacje do konfrontowania się z tymi problemami ksenofobii, z problemami nienawiści także dzisiaj, dlatego że to, że to wydarzyło się wtedy w Niemczech było tragedią i było wyjątkowym, nieporównywalnym do niczego wydarzeniem, ale z tymi rzeczami mamy nadal dzisiaj problem. To się nadal pojawia i uważamy jako fundacja, że nadal powinniśmy o tym rozmawiać – mówi Piotr Zadworny, Fundacja Bente Kahan.

Chcielibyśmy słuchaczom przede wszystkim przybliżyć emocje, które towarzyszyły tego dnia. To jest tragiczny dzień dla Żydów, tego dnia burzone były synagogi, spłonęło 171 synagog, były tłuczone szkła, byli mordowani Żydzi, to naprawdę bardzo tragiczny dzień, jeden z najważniejszych dla nas jeżeli chodzi o obchody. Podczas koncertu przybliżamy emocje, przybliżamy całą tą bardzo ciężką sytuację, dla osób które tego dnia przeżywały najgorsze rzeczy w ich życiu – dodaje Marlena Grodzicka-Myślak, muzyk, członkini Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.

Dni Wzajemnego Szacunku potrwają do 14 listopada, zwieńczeniem wydarzenia ma być koncert w Synagodze pod Białym Bocianem „Nieukończone Życia”, start godzina 18.00.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy