Wrocław: „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rozpoczął się „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, który potrwa od 20 do 26 lutego. Jak co roku, do tej akcji dołączyła między innymi Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu, jak również dolnośląska policja.

Akcja ta jest organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach tego przedsięwzięcia przez cały tydzień radcowie prawni z Wrocławia będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.

Od wtorku do niedzieli dyżurujemy telefonicznie, od godziny 12.00 do godziny 18.00. Na naszej stronie internetowej www.oirp.wroclaw.pl, jak również na naszym profilu na Facebooku „Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu” można znaleźć wszystkie informacje o dyżurach radców prawnych, numery telefonów – mówi Marta Kruk, radca prawny, OIRP we Wrocławiu.

W razie potrzeby z takich porad mogą skorzystać osoby, które doświadczają przemocy fizycznej, jak również psychicznej. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak również młodzieży. 

Udzielimy wsparcia każdej osobie doświadczającej przemocy. Również zdarzają się takie sytuacje, że osoby małoletnie w szkole, w internecie, w trakcie przerwy klasowej na podwórku doświadczają przemocy ze strony rówieśników, ale również ze strony osób dorosłych. Takie wsparcie też będzie przez nas udzielane – mówi Marta Kruk.

Można do nas zwracać się z każdym trudnym pytaniem, dotyczącym zarówno spraw życia codziennego. Bardzo często w stosunkach sąsiedzkich zdarza nam się złośliwe nękanie przez naszego sąsiada, również wynikające na przykład z tego, że ktoś pali papierosy, rozprzestrzenia i utrudnia nam takie zamieszkiwanie. To są takie codzienne sprawy, które są na pograniczu wykroczenia i przestępstwa – mówi Beata Janikowska, radca prawny, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Praworządności OIRP we Wrocławiu.

W dzisiejszych czasach jedną z form przestępstwa jest również zamierzony stalking.

Trzeba wiedzieć jak się przed nim bronić, dlatego zapraszamy do nas. Zapraszamy także w takich sprawach jak niepłacenie alimentów – mówi Beata Janikowska.

Jeśli ktoś nie zdąży skorzystać z fachowej pomocy w tym tygodniu, to radcowie prawni zapraszają również do skorzystania z bezpłatnej poradni prawnej, która działa w każdy poniedziałek od godz 16.00 do 18.00 w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych przy ul. Włodkowica 8 we Wrocławiu. W ramach tej akcji swoją pomoc oferuje również dolnośląska policja.

Policja dołączyła się do tej akcji organizując w jednostkach terenowych województwa dolnośląskiego, ale także w całej Polsce specjalne dyżury, gdzie osoby pokrzywdzone, osoby zainteresowane, te które chcą uzyskać jakąś poradę mogą do takie jednostki się zgłosić i taką poradę, pomoc uzyskać. Informację na ten temat można przede wszystkim znaleźć na stronie policja.pl oraz na stronie dolnośląskiej policji. Tam są szczegółowe informacje jednostek, w których prowadzone są dyżury, wykaz godzin w jakich są przyjmowani interesanci – mówi mł. asp. Tomasz Nowak, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

W „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” co roku aktywnie włącza się także Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Każda osoba doznająca przemocy w rodzinie, będąca świadkiem może zadzwonić do Wydziału Prewencji KWP na numer telefonu: 47 87 137 72. Będzie rozmawiała z koordynatorem wojewódzkim, czyli ze mną i wówczas uzyska wszelkie informacje dotyczące jak zapobiec, jak pomóc osobie doznającej przemocy, a jeżeli chodzi o osobę doznającą przemocy, co może zrobić i jakie dokumenty może złożyć – mówi podinsp. Aneta Pola, ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Nie zapominajmy, że policja działa całodobowo. Więc każda osoba, która jest pokrzywdzona przestępstwem może zgłosić się o każdej godzinie we wszystkich komendach miejskich, powiatowych – mówi mł. asp. Tomasz Nowak, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy