Wrocław walczy z dyskryminacją rasową

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, z tej okazji przedstawiciele miasta wraz z Centrum Sprawiedliwości Naprawczej spotkali się pod Szkołą Podstawową nr 93 we Wrocławiu, aby usunąć z niej napisy nawołujące do nienawiści.

Niestety, takich napisów jest we Wrocławiu wciąż sporo, pojawiają się na budynkach mieszkalnych, na szkołach czy też na zwykłych murach, psując przestrzeń miejską. Na szczęście napisy nawołujące do nienawiści na tle rasowym są również na bieżąco usuwane.

Rocznie, w ramach projektu Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej usuwamy około trzech tysięcy takich napisów, takich znaków. To jest działanie unikalne, jedyne takie w Polsce, nie tylko ze względu na jego skale, ale również ze względu na współpracę, która się w ramach tego projektu dokonuje – mówi Bartosz Ciążyński, doradca społeczny prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową zorganizowano akcję usuwania napisów z nadodrzańskiej Szkoły Podstawowej nr 93. Prace zorganizowane zostały przez Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, z udziałem osób realizujących karę ograniczenia wolności w postaci prac społecznych.

To jest kaskadowy, unikalny model w skali kraju opracowania kary ograniczenia wolności, gdzie osoby, które są skazane wyrokami sądu na karę ograniczenia wolności, w formie prac społecznych trafiają do Wrocławskiego Centrum Integracji. I dzięki naszym mieszkańcom, którzy zgłaszają nam elementy mowy nienawiści rękami tych osób te elementy z przestrzeni miejskiej są usuwane – mówi Ewa Żmuda, Wrocławskie Centrum Integracji.

Jak zaznaczają uczestnicy przedsięwzięcia problem z nienawiścią ma w Polsce różne oblicza. Temat jest tym bardziej aktualny teraz kiedy do Polski codziennie dociera tysiące uchodźców z Ukrainy, wobec których również odnotowuje się zachowania dyskryminujące.

Problem rasizmu to nie tylko nienawistne napisy, ale to także przemoc. Przemoc werbalna i przemoc fizyczna na ulicach Wrocławia. Szczególnie w miejscach publicznych, w tramwajach, autobusach. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Nomada, które na co dzień zajmuje się pomocą dla migrantów, migrantek i rzeczywiście bardzo wiele osób tam się zgłasza. Takich, które doświadczyły przemocy fizycznej, oplucia, wyzywania, popchnięcia właśnie np. w tramwaju – mówi Alina Szeptycka, członkini zarządu Stowarzyszenia Kultura Równości.

Każdy kto zauważy we Wrocławiu napisy o podłożu rasistowskim czy hejterskim może zgłosić to Wrocławskiemu Centrum Sprawiedliwości Naprawczej. Wystarczy zrobić zdjęcie i załączyć je w wiadomości na Facebooku, podając również lokalizację. Po takim zgłoszeniu napisy zostaną usunięte przez uprawione do tego osoby.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy