Mimo że Dzień Europy obchodzimy 9 maja już w miniony weekend wiele europejskich miast świętowało powstanie Europejskiej Wspólnoty. W tym roku wrocławska strefa europejska pojawiła się na Placu Solnym.
Dzisiaj z okazji Dnia Europy przygotowaliśmy grę miejską ,,Odkrywcy Europy” i strefę europejską, która znajduje się za mną. Gra miejska polega na tym, że uczestnicy, którzy wcześniej się zapisali będą przemieszczać się w okolicach rynku wrocławskiego, w obrębie kilku kilometrów i wykonywać zadania. Czekają na nich 24 zadania, są to zarówno kody QR do znalezienia, ale także animatorzy, którzy będą przekazywać pewne zadania, pewne pytania. Drużyna, która odpowie na największą liczbę pytań, wykona poprawnie zadania otrzymuje nagrody – mówi Katarzyna Malinowska, biuro Komisji Europejskiej we Wrocławiu.
Na miejscu stanęły namioty organizatorów, czyli biura Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej we Wrocławiu, w których każdy zainteresowany mógł zaczerpnąć informacje o Unii oraz jej lokalnym przedstawicielstwie, nie obyło się też bez specjalnie przygotowanych na tę okazję gadżetów. W ramach wrocławskich obchodów Dnia Europy na Placu Solnym pojawiły również partnerskie punkty informacyjne.
Dziś mamy różnego rodzaju ulotki, ulotki o dezinformacji, o nas, o osobach z naszej społeczności, o rodzicach osób ze społeczności, o pomocy psychologicznej jaką oferujemy oraz o mieszkaniu jakie aktualnie otworzyliśmy dla osób w kryzysie bezdomności. I dla młodszych osób również wlepy, nasze chorągiewki i trochę słodkości – mówi Joanna Iwanów, Kultura Równości.
Wspieramy mieszkańców państw trzecich, czyli migrantów, znajduję się tutaj stanowisko i specjalistka z Instytutu Praw Migrantów, która udziela prawniczych konsultacji w kwestiach takich jak pobyt czy praca, tłumaczy jak to teraz wygląda – mówi Yuliia Diachenko, Fundacja Ukraina.
Działamy we współpracy z Unią Europejską, część naszych projektów jest współfinansowana ze źródeł Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o działania, którymi się zajmujemy i nasze postulaty to są różne dziedziny związane ze zrównoważonym rozwojem, z edukacją klimatyczną, z działaniem aktywistycznym na rzecz czystego i sprawiedliwego środowiska – mówi Anna Kokocińska, Fundacja Ekorozwoju.
1 maja obchodziliśmy również 18. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, dla wielu Dolnoślązaków to wciąż ważna rocznica. -Pochodzę właśnie z miejscowości, która była na skraju granicy – Świeradów Zdrój zresztą – to jest skraj trzech granic i od momentu wejścia do Unii Europejskiej czasy się zmieniły.
– To dla mnie bardzo ważny dzień, bardzo się cieszę, że dożyłem tego, że mogę to świętować, bardzo ważny dzień.
– Jestem fanem Unii Europejskiej, jak to powiedziała aktorka Joanna Szczepkowska takie historyczne słowa, że komunizm upadł. Niektórzy o tym komunizmie znów marzą – mówią wrocławianie.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu działa już od 11 lat i regularnie organizuje znaczące wydarzenia dla lokalnej społeczności.
Myślę, że udało nam się dotrzeć już do dużej liczby wrocławian, organizujemy regularnie wydarzenia, debaty z serii ,,Z widokiem na Europę”, także pokazy filmowe Lux w Dolnośląskim Centrum Filmowym – mówi Magdalena Wieteska, biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.