– To wszystko dzieje się automatycznie za sprawą tego, że ta dodatkowa opłata jest w uchwale Rady Miasta powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Jest to 10%, więc automatycznie ta kwota wzrosła do ponad 400 złotych – mówi Tomasz Jankowski, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Strefa Płatnego Parkowania stale się powiększa, tego chcą także mieszkańcy danych osiedli, którzy nie mają gdzie parkować.
– Pod koniec roku uruchomiliśmy Strefę Płatnego Parkowania na osiedlu Huby. W najbliższych tygodniach, jeżeli tylko pozwoli na to pogoda, będziemy uruchamiać taką Strefę Płatnego Parkowania na osiedlu Tarnogaj – mówi Tomasz Jankowski, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Nadodrze jest objęte Strefą Płatnego Parkowania, ale parkomaty znajdziemy tylko na ulicy Cybulskiego.
– Nadodrze jest największym darmowym parkingiem najbliżej Starego Miasta i dzięki tej niedźwiedziej przysłudze z ubiegłego roku, rzeczywiście Nadodrze stało się wielkim parkowiskiem. Mamy sytuację dramatyczną z ilością samochodów, które po prostu rozjeżdżają nam chodniki. Stoją w każdym możliwym miejscu. Nasze podwórka pełne są przyjezdnych samochodów – mówi Izabela Duchnowska, przewodnicząca zarządu osiedla Nadodrze.
Dlatego mieszkańcy Nadodrza z jednej strony liczą na to, że miasto postawi na osiedlu parkomaty, a z drugiej, że straż miejska będzie sankcjonować kierowców, którzy łamią przepisy.
– Zgłaszamy. Jest cała duża grupa mieszkańców, która zgłasza takie źle parkujące samochody. Natomiast codzienna sytuacja wygląda tak, że matka z wózkiem po prostu większością ulic Nadodrza nie przejedzie chodnikiem, musi jechać z wózkiem ulicą i takie mamy nie dzwonią na ogół, bo one są w biegu, a straż miejska z kolei wymaga, żeby być i czekać na tę straż miejską. Na ogół mieszkańcy się nie doczekają tej straży – mówi Izabela Duchnowska, przewodnicząca zarządu osiedla Nadodrze.
– W ubiegłym roku udało się zakończyć konsultacje dotyczące projektu Strefy Płatnego Parkowania na Nadodrzu. Mając takie wiążące już ustalenia, możemy przystąpić do realizacji tego projektu i w tym roku będziemy konsekwentnie, w miarę możliwości włączać kolejne ulice Nadodrza, zaczynając tutaj od strony centrum, na północ od tego osiedla – mówi Tomasz Jankowski, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu poleca korzystanie ze specjalnych aplikacji, które są dużo wygodniejsze niż parkomaty.
– Wygodne są z prostego powodu. Po pierwsze, śpiesząc się na takie spotkanie, unikamy dużego ryzyka pomylenia numeru tablic rejestracyjnych. W aplikacji mamy to wpisane wcześniej w ustawieniach, a dodatkowo płacimy za rzeczywisty czas parkowania. Jesteśmy w stanie w momencie opuszczenia auta włączyć taką aplikację i wyłączyć ją w momencie, kiedy rozpoczynamy podróż – mówi Tomasz Jankowski, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.