Wrocław z perspektywy rzeki. Jak spędzać czas na Odrze?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław z perspektywy rzeki potrafi zaskoczyć. Na statku, motorówce lub kajaku zobaczyć można między innymi zabytkową część miasta. Odra oferuje wiele kilometrów szlaków wodnych, a my sprawdzamy, w jaki sposób spędzić czas wolny na rzece.

– Wrocław, jako jedno z niewielu miast w Europie, oferuje z samego centrum serca miasta widok na Ostrów Tumski plus wszelkie zabytki, które są dookoła, najważniejsze i najstarsze we Wrocławiu. Tego inne miasto nie ma i takiej infrastruktury, że prywatnie można sobie przepłynąć – mówi Karol Pszczołowski, Wodniacy.

Możliwości jest kilka. Najłatwiej wybrać się na rejs statkiem lub łódką ze sternikiem. Jeśli ktoś posiada patent, może również wypożyczyć łódkę. Mieszkańcy i turyści chętnie zwiedzają miasto z Odry.

– Mniej więcej szacunkowo we Wrocławiu i dookoła mamy 60 kilometrów tras, po których można sobie śmiało pływać. Dzielimy Wrocław na części typu ŚWW, WW, czyli Śródmiejski Węzeł Wodny bądź Wrocławski Węzeł Wodny. Jest Mała Pętla Wrocławska, Duża Pętla Wrocławska. Tak naprawdę ogromny wybór jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu i atrakcje nad wodą, dlatego że tutaj można każdą aktywność praktycznie uprawiać – mówi Karol Pszczołowski, Wodniacy.

– Dlaczego warto spędzić czas nad Odrą? Po pierwsze dlatego, że są kajaki, jest Odra. Sport kajakowy jest bezkontuzyjny. Można podziwiać przyrodę z poziomu żaby. Można zwiedzać zabytki z poziomu kajaka. Można też spotkać innych kajakarzy i kajakarki. Zatem jest to sport dla wszystkich – mówi Dominik Dobrowolski, kajakarz i podróżnik.

Kajak to dobry sposób na poznanie rzeki dla tych, którzy szukają aktywności. Kajaki można wypożyczyć w wielu miejscach przy rzece, między innymi w Odra Centrum. To o czym trzeba pamiętać, to zasady bezpieczeństwa.

– Z wodą żartów nie ma, więc w kajaku zachowujemy się bezpiecznie. Pływamy w kamizelce asekuracyjnej, a najlepiej ratunkowej, dobrze zapiętej. Posiadamy dobry osprzęt, czyli sprawne wiosła, sprawny kajak, nie dziurawy. No i zachowujemy się w sposób rozsądny, czyli po prostu nie kiwamy się, nie wstajemy na kajaku, nie przechylamy się dlatego, że zdarza się, że przy takim nierozsądnym zachowaniu można po prostu z tego kajaka wypaść – mówi Dominik Dobrowolski, kajakarz i podróżnik.

Wrocław można oglądać pokonując kolejne śluzy. Stolica Dolnego Śląska to także jedyne miasto w Polsce, w którym można pływać po rzece w nocy.

– To jest taki atut Wrocławia. Można w centrum, powiedzmy do Zoo wrocławskiego, pływać w nocy. Trzeba oczywiście mieć odpowiednie oświetlenie nawigacyjne – mówi Karol Pszczołowski, Wodniacy.

– Ale mamy też we Wrocławiu mnóstwo rzek. Mamy Ślęzę, mamy Widawę, mamy Bystrzycę mamy Dobrą. Zatem zapraszam wszystkich na kajaki – mówi Dominik Dobrowolski, kajakarz i podróżnik.

Możliwości spędzenia czasu na Odrze jest wiele. Warto z nich korzystać szczególnie latem.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy