- – Mamy wzrosty ruchu rowerowego praktycznie na każdym skrzyżowaniu. To są wzrosty od ponad 6% do nawet 16% – mówi Ula Jagielnicka, główna specjalistka Zespołu Mobilności Aktywnej UM Wrocławia.
Badania pokazały pewne tendencje – po oddaniu trasy rowerowej w 2018 roku ruch na ulicy Grabiszyńskiej wzrósł z 44 do 285 rowerzystów na godzinę, co stanowi przyrost na poziomie 548%! Podczas badania natężenia ruchu branych pod uwagę było 14 skrzyżowań, a dane porównywano do tych z 2018 roku. Chociaż badania prowadzone są co dwa lata, rok 2020 był specyficzny ze względu na pandemię. Wyniki tegorocznych pomiarów pokazują, że ruch rowerowy w mieście rośnie, dlatego miasto stale inwestuje w nową infrastrukturę rowerową.
- – Projektujemy teraz kilka bardzo kluczowych tras rowerowych. Jedna z nich – trudna – ze względu na to, że znajduje się w historycznym centrum i jest bardzo obudowana uwarunkowaniami konserwatorskimi. To jest cały ciąg północ-południe przez centrum, czyli Widok-Szewska. Oprócz tego projektujemy kilka takich połączeń międzygminnych. To jest też potrzeba, która wynikła z konsultacji społecznych z mieszkańcami. Mamy tutaj cztery trasy rowerowe, które wyprowadzają i łączą się z gminami ościennymi – dodaje Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.
- – Stawiamy rzeczywiście na to, żeby inwestując w nową infrastrukturę, zapewniać ten ruch rowerowy i zwiększać go we Wrocławia. Podział we względu na płeć dobrze się plasuje, a im więcej kobiet jeździ infrastrukturą rowerową, tym, udowodniono, że ta infrastruktura jest bezpieczniejsza – podkreśla Ula Jagielnicka, główna specjalistka Zespołu Mobilności Aktywnej UM Wrocławia.
- – Oprócz tego, w przyszłym i na początku 2024 roku będziemy mieć 35 kilometrów nowych tras rowerowych, ale tych, które wynikają z kompleksowych inwestycji, takich strategicznych transportowych, bo mam tu na myśli tramwaj na Nowy Dwór, Popowice, ulice Pomorską. Szykujemy również wytyczne i przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na tzn. zielonej osi zachodniej – to jest alternatywna trasa rowerowa dla ulicy Legnickiej, którą jako priorytet wskazali mieszkańcy całego zachodu. To jest 6 kilometrów trasy rowerowej w zieleni – wyjaśnia Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.
Next Bike przez kolejne dwa lata będzie będzie obsługiwać Wrocławski Rower Miejski. Operator zapowiedział, że od nowego sezony będzie o 10 stacji więcej, dzięki czemu stacja rowerowa będzie dostępna na każdym wrocławskim osiedlu. Zwiększona zostanie także liczba rowerów udostępnianych w sezonie zimowym – w przyszłym roku będzie ich 1150, a nie 600, jak do tej pory.
- – Dochodzi 100 rowerów elektrycznych, które będą funkcjonować przez cały czas. 2300 rowerów będzie jeździło od 1 kwietnia. Przy 40 stacjach pojawią się pompki rowerowe – rozwiązanie, które sprawdza się w wielu miastach. Rowerzyści prywatni mogą z tego korzystać. Do dyspozycji będą również do wynajęcia długoterminowego po wcześniejszej rezerwacji rowery handbike dla osób, które mają problemy z jazdą na normalnym rowerze, tandemy i inne rowery specjalne – podsumowuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.
Wrocławianie chętnie korzystają z rowerów miejskich. W 2012 roku liczba wypożyczeń wynosiła zaledwie 150 tysięcy, w poprzednim roku rower miejski wypożyczono prawie 2 miliony razy.