Budżet obywatelski to nie tylko ścieżki rowerowe czy piesze. To też dodatkowe ławki dla mieszkańców, osiedlowe skwery, książkomaty, strefy do streetwork’outu czy udogodnienia dla niepełnosprawnych. Przed nami kolejna edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
— W mieście to tym bardziej potrzeba więcej takich miejsc. Uważam, że to jest super zajawka, super sprawa, ponieważ odchodzą tutaj nam ceny np. karnetów, jakbyśmy mieli chodzić na siłownię. Można się trochę wyszaleć, ponieważ nawet dzisiaj trochę biegłem i na każdych światłach musiałem się zatrzymywać co chwilę, to jest jednak troszkę uciążliwe — mówi nam Damian, mieszkaniec Wrocławia.
Co najważniejsze, to środki, o których przeznaczeniu decydują sami mieszkańcy w specjalnej ankiecie.
— Przede wszystkim głosować możemy w formie elektronicznej na stronie internetowej Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i aby ten głos w formie elektronicznej był ważny, musimy wpisać swój numer telefonu i przepisać kod aktywacyjny z wiadomości SMS, który pozwoli zweryfikować, że my to my i że ten głos jest rzeczywiście ważny. Natomiast dla osób, które chcą głosować w formie tradycyjnej, także jest taka możliwość. Wtedy należy się udać do jednego z Centrum Obsługi Mieszkańca i tam taki wniosek papierowy po prostu wypełnić — mówi w Telewizji Echo24 Mikołaj Czerwiński z Urzędu Miasta Wrocławia.
W zeszłym roku na WBO oddano niemal 84 tysiące głosów. To o 3 tysiące głosów mniej niż w 2022. W tej edycji miasto liczy na większą frekwencję. Padła też deklaracja, że zaległe projekty zostaną zrealizowane.
— Tych inwestycji, które są nadal w realizacji jest 30. Te projekty są realizowane zgodnie ze swoimi harmonogramami, więc mieszkańcy, którzy głosowali na pewno nie zostaną bez nich w późniejszym czasie — dodaje Czerwiński.
Warto głosować, bo pokazuje się czego się chce. — To też jest cenna wiedza na temat tego, co może powstać w okolicy. To też inspiracja do tego, co można zgłosić w następnych wydaniach WBO — dodaje Agnieszka Dusza, Radna Miejska Wrocławia i projektantka m.in. Promenady Krzyckiej.
Głosujemy raz, wybierając dwa projekty — jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Może to zrobić każdy mieszkaniec Wrocławia, w tym dzieci.
Czas mija 14 października.