Wrocławianki oburzone. Komentują słowa prezesa Kaczyńskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dwa lata po zaostrzającym prawo do aborcji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, po śmierci Izabeli z Pszczyny i Agnieszki z Częstochowy, na jednym ze spotkań z wyborcami, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w Polsce rodzi się mało dzieci, ponieważ młode kobiety wolą - tu cytat - „dawać w szyję”. Zapytaliśmy wrocławianek, co sądzą o tych słowach.

Jak większość Polek, jestem oburzona. Zwłaszcza, że dzisiejsza polityka bardzo źle się toczy i jestem szczególnie urażona tym, jak na tym cierpią kobiety. Tak naprawdę bardzo dużo od nas zależy, a przez ostatnie 6-7 lat prawa kobiet są szczególnie łamane. Denerwuje mnie to, że robią to tak jawnie i że bez konsekwencji mogą nas obrażać.

Nie mam zielonego pojęcia, skąd prezes Kaczyński bierze takie informacje i co stoi za jego myślami. Nie wiem, co nim kieruje. Myślę, że prezes partii, która ma większość w Sejmie, powinien, przed udzielaniem jakichkolwiek wywiadów, zaczerpnąć wiedzy opartej na źródłach, na badaniach, opartej na czymkolwiek, a nie tylko na jego własnych poglądach.

Nie no… oczywiście głupota. Ja już nawet nie słucham tych ludzi, nie obchodzi mnie to, co mówią, ale szkoda, że mają wpływ na to, jak wygląda nasz kraj. Nasze otoczenie – partnerzy, partnerki – muszą być świadomi, że mamy własne ciała i decydujemy, czy chcemy być w ciąży czy nie. Powinniśmy mieć prawo być w ciąży chronionej medycznie. Jakbym chciała kiedyś mieć dzieci, to chciałabym mieć pewność, że będę chroniona przez lekarzy, a nie, że będą wypierać się swoim sumieniem.

Nie wiem, z jak wieloma młodymi kobietami Kaczyński miał możliwość rozmawiać i je poznać, ale ja na tyle, ile znam młode kobiety, to żadna nie ma problemów z piciem ani alkoholem. Decyzja o tym, czy być matką i rodzić dziecko, na pewno nie wynika z tego, czy ktoś pije czy nie, tylko z tego, czy masz możliwość i czy jesteś dojrzały, na ile pozwala ci twój status, a nie to, czy pijesz… więc pozdrowienia dla pana Kaczyńskiego.

Na pewno chciał sprowokować i to mu się udało. Ja myślę, że najbardziej to się powinnismy skupić teraz na tym, żeby być razem, żeby się nie podzielać, bo to jest bardzo męczące dla nas wszystkich.

Mocne, bez wulgaryzmów, ale naprawdę mocne. Ja nie wierze, że ten człowiek mówi takie rzeczy. Zawsze mi się wydawało – jak byłam młodsza – że do polityki trzeba mieć jakiś rozum i tam idą naprawdę ludzie wykształceni. Jestem oburzona, że z takiego wysokiego stanowiska, na jakim on jest, padają takie słowa. Żenada.

To jest zajmowanie się sprawami, które nie są priorytetem. Jesteśmy teraz w głębokiej inflacji, jest coraz gorsza sytuacja gospodarcza i jest to dla mnie naprawdę szok, że najważniejsze jest to, żeby kobiety nie piły alkoholu do 25. roku życia, zamiast rozmowy o fabrycznej sytuacji gospodarczej w kraju i sytuacji z 2020 roku, strajku kobiet. Nadal nic się nie dzieje i uważam, że to bardziej powinno być priorytetem – mówią wrocławianki.

Przypomnijmy, że Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie i to bardzo często jest jeden z głównych powodów, dla którego Polki nie decydują się na ciąże. W obawie o własne życie i zdrowie…

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy