Wrocławska Caritas przygotowała paczki wielkanocne dla najuboższych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Święta Wielkanocne to czas, który zazwyczaj spędzamy z rodziną i najbliższymi. Jednak też są tacy, którzy nie mają rodziny lub nawet domu. Co roku o takie osoby dba między innymi Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, przygotowując dla nich paczki wielkanocne.

Przez cały okres wielkiego postu, dzięki życzliwości mieszkańców Dolnego Śląska otrzymywaliśmy różne datki, jałmużny przekazywane na rzecz Caritas. Dzięki tym zebranym środkom, postanowiliśmy przygotować 600 paczek, które trafią do osób będących stałymi beneficjentami naszych ośrodków, czyli jadłodajni, łaźni, którą prowadzimy we Wrocławiu od ponad 20 lat i w ten sposób ubogacić ich święta, okazać im gest życzliwości i pamięci, że nie są osamotnieni w tej swojej codziennej biedzie – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Na paczki mogły się zapisać również osoby, które korzystają z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. 

W paczkach jest 20 artykułów. Asortyment, który w jakimś sensie uzgadniamy z naszymi podopiecznymi. Każdego roku jest tak, że w łaźni rozmawiamy z tymi, którzy z niej korzystają, czyli z osobami w kryzysie bezdomności, z bardzo ubogimi. Pytamy ich, czy coś nie wymienić, czy jakiś inny asortyment bardziej by im odpowiadał – mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas.

Ze względu na to, że w tym roku na Święta Wielkanocne jest ciepło, to paczki tym razem zawierają więcej konserw, które można będzie łatwiej przechować. Ale nie tylko.

Są kiełbaski, kabanosy, jest kawa, jest herbata. Nie może zabraknąć też babki wielkanocnej. Kiedy będziemy wydawać te paczki, to dołożymy jeszcze świeży bochenek chleba – mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas.

Formowanie paczek odbyło się w Wielki Piątek. Pomagali w tym wolontariusze wrocławskiej Caritas.

To jest mój drugi raz. Byłem kilka lat wcześniej z pracy. Tym razem jest to prywatnie. Jestem tutaj z córkami. Myślę, że to jest dobra akcja i stwierdziliśmy, że skoro mamy dzisiaj trochę czasu, to jak najbardziej go wykorzystamy w ten sposób, żeby pomóc – mówi Rafał, wolontariusz wrocławskiej Caritas.

Myślę, że powoli zaczynamy taką wrażliwość na drugiego człowieka z powrotem w sobie budzić. Uważam, że trzeba właśnie kultywować tą wrażliwość i liczyć na to, że będzie dobrze, będzie lepiej. 

Bo nie wiadomo, może kiedyś też będziemy potrzebować tej pomocy.

Dokładnie tak. Mam nadzieję, że jakbym ja kiedyś potrzebowała pomocy, to też się znajdzie ktoś, kto mi pomoże – mówi Patrycja, wolontariuszka wrocławskiej Caritas.

W akcję, jak co roku, włączyli się również żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Oni zawsze są z nami, pomagają bardzo logistycznie, udostępniają sprzęt, żebyśmy mogli to wszystko bardzo sprawnie wydać – mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas.

Paczki wielkanocne dla osób najuboższych zostaną rozdane w Wielką Sobotę. 

W pierwszy dzień świąt jadłodajnia będzie nieczynna, więc chcemy chociaż taką wyprawkę, taki ekwiwalent na te kilka dni dać im w tych siatkach. Z jednej strony, żeby rzeczywiście coś było do zjedzenia, a z drugiej strony chcemy też w ten sposób wyrazić naszą troskę o nich, to, że o nich pamiętamy. Chcemy jak najlepiej się da im ten czas zaoferować – dodaje Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy