Wrocławska kranówka pełna minerałów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Plastikowa butelka wielokrotnego użytku, a w niej woda prosto z kranu. Dlaczego? Wrocławska kranówka produkowana przez MPWiK jest tańsza od wody butelkowanej, korzystanie z niej jest bardziej ekologiczne i, co ważne, woda prosto z kranu ma również potrzebne minerały.

Wrocławska kranówka jest sprawdzana na każdym etapie produkcji. Związki chloru wykorzystywane są, żeby zabijać wszelkiego rodzaju bakterie, więc korzystanie z wody prosto z kranu jest bezpieczne. Jest także korzystniejsze dla portfela, bo kranówka jest dużo tańsza od wody butelkowanej. Litr kosztuje niecały grosz.

– Za ten litr wody w sklepie musielibyśmy pewnie zapłacić około dwóch złotych. W przeliczeniu, gdybyśmy to sobie tak policzyli, to jeśli w ciągu roku każdy z nas wypija półtora litra wody codziennie, to musiałby za tę wodę w sklepie zapłacić ponad tysiąc złotych, a dodatkowo wyprodukuje w ciągu roku dwadzieści kilogramów plastiku – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK Wrocław.

Woda produkowana przez MPWiK ma w sobie wszystkie potrzebne minerały – na litr przypada średnio 77 miligramów wapnia, 13 miligramów magnezu, ponad 30 miligramów sodu i 6 miligramów potasu. Mieszkańcy nie muszą obawiać się także tego, że w wodzie z kranu znajdują się niebezpieczne ilości chloru.

– Ta ilość chloru, która dociera w wodzie do mieszkańców jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i wynosi dokładnie 0,3 grama na metr sześcienny. Jest to dawka w pełni bezpieczna dla zdrowia, praktycznie niewyczuwalna dla człowieka i chroni też wodę przed ewentualnym skażeniem w sieci – zaznacza Piotr Błachut z MPWiK Wrocław.

Woda, od źródła, poprzez wszystkie etapy produkcji, aż do kranu mieszkańca trafia w ciągu dwóch dni. W tym czasie jest wielokrotnie filtrowana, oczyszczana, ozonowana, tak, aby produkt finalny był jak najlepszej jakości. Oprócz tego w ciągu roku w laboratoriach MPWiK wykonywanych jest blisko 100 tysięcy analiz jakości wody. Produkowana kranówka spełnia wszystkie rygorystyczne normy. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla również, że wodociągi nie są środowiskiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– Proszę spojrzeć na przykład na sklepy i wystawy sklepowe. Często w tych witrynach znajduje się woda, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, natomiast woda, która płynie w sieci wodociągowej, jest cały czas wtłaczana na nowo, więc jest cały czas świeża – dodaje Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK Wrocław.

We Wrocławiu kranówka produkowana jest w zakładach uzdatniania wody na Grobli i Mokrym Dworze. Woda pochodzi prosto z gór, a jej źródłami są rzeki Oława i Nysa Kłodzka, a MPWiK odpowiada za jakość wody w sieci wodociągowej.

– Zanim finalnie trafi ona do kranów mieszkańców, musi przepłynąć przez instalację wewnętrzną budynku, ale za tę instalację odpowiada zarządca lub właściciel nieruchomości, także jeśli mamy pewność, że ta instalacja jest w dobrym stanie, to śmiało możemy pić wodę prosto z kranu – wyjaśnia Piotr Błachut z MPWiK Wrocław.

Woda z cytryną, z ogórkami, a może z mięta i limonką? Wiele możliwości, ale jedno źródło, czyli woda pochodząca prosto z kranu. Zdrowa, bezpieczna i tania. Więcej informacji i ciekawostek o wrocławskiej kranówce można znaleźć na stronie pijkranowke.pl.

Zobacz również

Prawie 127 milionów z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na 92 projekty związane m.in. z integracją społeczną. W Dolnośląskim Centrum Druku 3D z udziałem wicemarszałka województwa Wojciecha Bochnaka oraz przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Pracy uroczyście wręczono certyfikaty na dofinansowanie.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy