Rozbudowa obejmie samą pompownię ścieków i osadniki wstępne. Ponadto powstanie innowacyjna instalacja Anammox służąca do pozbywania się azotu z osadu zbieranego w oczyszczalni. Ta autorska technologia MPWiK powstała w ścisłej współpracy z Politechniką Wrocławską.
– Rozwój Wrocławia, zwiększenie liczby mieszkańców, również rozwój aglomeracji wrocławskiej powoduje, że niezbędna jest rozbudowa, a drugim niebagatelnym czynnikiem są zmiany klimatu, które jak dzisiaj możemy nawet obserwować. Nawalne i długotrwałe deszcze powodują nowe wyzwania dla nas, ponieważ Wrocławska Oczyszczania Ścieków przyjmuje nie tylko ścieki sanitarne, ale też ścieki tak zwanej pogody deszczowej z kanalizacji ogólnospławnej, więc to tutaj jest dodatkowe wyzwanie, żeby właśnie być przygotowanym nie tylko na 100% odbioru ścieków sanitarnych, ale również na takie deszcze nawalne, jakie mamy dzisiaj, jakie najprawdopodobniej będą się okresowo powtarzać – mówi prezes zarządu MPWiK Wrocław Witold Ziomek.
Koszt inwestycji ma sięgnąć 134 mln zł.
– Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo od dwóch dni pogoda nam pokazuje jakim żywiołem jest woda. Decydujemy się na taką kwotę, bo to jest dla bezpieczeństwa, dla ekologii. No i wszyscy wiemy, że Wrocław ma bardzo rozbudowany układ hydrologiczny, to jest 48 rzek, cieków i kanałów. W związku z tym musimy rozbudowywać to – dodaje wiceprezydent Renata Granowska.
Generalnym wykonawcą projektu będzie firma Inżynieria Rzeszów.
– Zakres prac możemy podzielić na dwie części. Pierwszą częścią będzie to wykonanie instalacji deamonifikacji. Jest to autorskie rozwiązanie wodociągów wrocławskich we współpracy z Politechniką Wrocławską. Druga część polega na modernizacji wstępnego oczyszczania ścieków. I tutaj będziemy musieli podzielić prace na dwa etapy, ze względu na to, aby utrzymać ciągłość pracy oczyszczalni ścieków. Pracę planujemy rozpocząć niezwłocznie po podpisaniu umowy i przekazaniu placu budowy – wyjaśnia Grzegorz Król, prezes zarządu Inżynierii Rzeszów S.A.