– To jest ciało społeczne, powołane przez prezydenta Wrocławia, do tego, aby wspierać go w podejmowaniu kluczoych decyzji dla kultury w naszym mieście. Ta rada będzie się spotykała cyklicznie, by debatować nad rozwiązaniami systemowymi. Tak, żeby kultura we Wrocławiu, która od kilku lat mocno się rozwjia, nie zwalniała tempa. Do Rady może zgłosić się każdy niezależny twórca kulutry we Wrocławiu. Artysta, manager lub osoba działająca przy jakiejś kulturalnej instytucji – mówi Dominika Kawalerowicz z Strefy Wrocławskiej Kultury.
– 4 lutego kończy się rejestracja kandytatów. Namawiamy do zgłaszania się. Rada będzie ciałem doradczym, ale mamy też nadzieję, że będzie miała jakąś moc sprawczą. Będzie przede wszytskim przekazyważ najważniejsze elementy prezydentowi Jackowi Sutyrkowi – dodaje Kostas Georgakopulos, prezes Fundacji Avant Art.
– 20 marca 2020 roku chcemy wybrac społeczną część Rady Kultury, nastepnie prezydent Wrocławia powoła pozostałe osoby i wtedy piętnastosobowa Rada Kultury rozpocznie swoje działania. Pradopodobnie będzie to kwiecień przyszłęgo roku – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski z Depratamentu Spraw Społecznych.
– Chodzi o to, żeby każdy obywatel miał prawo głosu i uczestnictwa w kulturze. To jest taka demokracja deliberacyjna, w której obywatel nie tylko ma prawo głosu, ale także współuczestnictwa i definiowania pewnych swoich problemów i próby odpowiedzi na nie – podsumowuje Georgakopulos.