Wrocławska Szkoła Liderów: trwają zajęcia dla przyszłych liderów grup senioralnych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trwa kolejna edycja Wrocławskiej Szkoły Liderów - miejskiego projektu koordynowanego przez Wrocławskie Centrum Seniora. Szkoła Liderów skierowana jest do osób, które działają lub dopiero chcą zacząć pracować z seniorami. Ma poszerzyć ich horyzonty i zwiększyć wiedzę.

– Ten lider to dobrze, żeby była to osoba z charyzmą, osoba, która lubi i potrafi współpracować z ludźmi. Wiek tutaj nie ma znaczenia. To są osoby w wieku 18+, bo zgłaszają się zarówno studenci, osoby w średnim wieku, jak i sami seniorzy. Poszukujemy osób chętnych do poszerzania swoich horyzontów, do rozwijania potencjału. Osoby, które będą chciały aktywizować i integrować środowiska senioralne – mówi Kamila Polańska, koordynator Wrocławskiej Szkoły Liderów przy WCS

– Przyczyną jest moja mama. W zeszłym roku zmarł mój tata. Moja mama została wdową i widzę, że jest osobą bardzo ciekawą życia, jest nastawiona na relacje, nawet odświeża jakieś kontakty swoje z przeszłości. Po Szkole Liderów oczekuję po prostu wiedzy, interesują mnie relacje z seniorami. Uważam, że to jest ogromny potencjał, który warto wykorzystać – mówi Roman Koch, uczestnik Wrocławskiej Szkoły Liderów.

– Ponieważ ja już pracuję z seniorami w radzie osiedla Karłowice-Różanka i dużo rzeczy się dowiedziałam, a chciałabym robić to lepiej. Ze względu na to, że nie zawsze się da dotrzeć do seniorów, takiej wiedzy nie mam. Mam wiedzę taką może bardziej z doświadczenia wokół mnie, ze starszych ludzi np.: mama, teściowa, ale tutaj dowiedziałem się wiele więcej. Jak dotrzeć, na jakie potrzeby zwrócić uwagę, czym zainteresować seniorów – mówi Mariola Skowron, uczestniczka Wrocławskiej Szkoły Liderów, radna osiedla Karłowice-Różanka.

Seniorzy to grupa społeczna, która ma określone potrzeby, ale również predyspozycje, dlatego ważne jest to, żeby umieć wydobyć z nich potencjał. Jedną z prowadzących warsztaty w ramach Szkoły Liderów jest dr Walentyna Wnuk, doradczyni Urzędu Miejskiego Wrocławia ds. Seniorów.

– Środowisko senioralne jest bardzo zróżnicowane, a ja uważam, że ten etap życia jest najbardziej zindywidualizowanym etapem życia. Natomiast środowisko społeczne postrzega nas jako monolit, czyli że wszyscy jesteśmy do siebie podobni i wszyscy mamy te same potrzeby i to jest bardzo niebezpieczne. Poza tym, istnieje na nasz temat wiele stereotypów wymyślonych przez społeczeństwo, takie jak fakt, że jesteśmy nieaktywni, starość jest kojarzona z chorobą, izolacja starości, że jesteśmy aseksualni, że jesteśmy nierozwojowi, że wszystko jest negatywne, prawda? A ja chciałam, żeby liderzy dostrzegli wartości – mówi dr Walentyna Wnuk, doradczyni UM Wrocławia ds. seniorów.

Dlatego projekt ma zwiększyć kompetencje i umiejętności przyszłych liderów, którzy będą działać w środowiskach senioralnych.

Zobacz również

Wrocławscy radni pierwszej kadencji mieli „urządzać Wrocław na nowo”. Jednak nie tylko o samorządowcach jest książka… „Urządzamy Wrocław na nowo”. To historia Wrocławia od środka, którą warto by poznał każdy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy