Wrocławski adwokat Jędrzej Jachira został konsulem honorowym Chile

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po Krakowie, Katowicach i Gdańsku, przeszedł czas na Wrocław. Dr Jędrzej Jachira, wrocławski adwokat objął stanowisko konsula honorowego Chile we Wrocławiu. Polsko – chilijskie stosunki polityczne mają długą tradycje. Obecność Polaków w Chile w południowo – zachodniej części Ameryki Południowej kraj sięga XVIII wieku, a formalne stosunki dyplomatyczne nawiązane w dniu 7 grudnia 1920 roku. Po drugiej wojnie światowej kilkukrotnie zrywane 1990 roku, w wyniku obalenia systemu komunistycznego w Polsce oraz przemian demokratycznych w Chile ponownie nawiązane.

Polskę i Dolny Śląsk z Chile łączą stosunki nie tylko dyplomatyczne, ale także gospodarcze.

– Mieliśmy kopalnię KGHM-u Sierra Gorda. Mamy Polskie Obserwatorium Astronomiczne. Jednym słowem, Chile to naprawdę bardzo ciekawy kierunek, który teraz może nam otworzyć oczy na wiodące państwo Ameryki Łacińskiej. Mnie z Chile łączy na pewno fascynacja kulturą latynoamerykańską, historia, niesamowita historia Ameryki Południowej, ale również zainteresowanie samym krajem, którego też inspiracją była między innymi fantastyczna książka Mateusza Mazziniego, reportaż Chile, które okazało się fascynującym miejscem – mówi Jędrzej Jachira, konsul honorowy Republiki Chile we Wrocławiu.

Na oficjalnym otwarciu konsulatu honorowego we Wrocławskim ratuszu o współpracy polsko-chilijskiej mówiła Aylin Joo Liem, ambasador Republiki Chile w Polsce. Wrocław jest czwartym miastem, gdzie działać będzie konsulat honorowy Republiki.

– W Chile jest wszystko wyjątkowe, przede wszystkim Chile jest chyba najdłuższym krajem na świecie, ma 4200 km. Oczywiście, że się wzajemnie uczymy. Niewielu Chilijczyków mieszka w Polsce, ale jest kilkuset. I stąd też ta idea powołania konsulatu i różnych przedsiębiorstw gospodarczych. Wrocław miał konsulat przez wiele lat i zawsze coś ciekawego się działo – mówiła Marek Listowski konsul honorowy Chile w Gdańsku. 

Okręg jurysdykcji konsula honorowego Republiki Chile we Wrocławiu obejmuje województwo dolnośląskie, opolskie i lubuskie, a jego siedziba znajduje się przy ul. Skarbowców 115/7 we Wrocławiu. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy