– Kongres Firm Rodzinnych to największe, jak sądzę, spotkanie miłośników tego typu firm i samych właścieli. Z założenia to spotkanie ma być promocją takiej działalności, płaszczyzną do spotkań i wreszcie nauką opartą na doświdzczeniu prelegentów – mówi prof. Krzysztof Safin, dyrektor Centrum Rodzinnego Biznesu.
Jedną z firm, która weźmie udział w tegorocznej edycji kongresu firm rodzinnych i podzieli sie swoim doświadczeniem będzie firma Doti, która od blisko trzydziestu lat zajmuje się tworzeniem czekoladowych produktów.
– Na przełomie roku 1989 i 1990 wpadliśmy na pomysł stworzenia własnej działalności. Uważaliśmy, że jesteśmy gotowi na prowadzenie produkcji, brakowało nam jednak pieniędzy. Firmą rodzinną staliśmy się siłą rzeczy, ponieważ to ja wraz z żoną podjeślimy się tego wyzwania – zdradza Mariusz Mroczkowski, współzałożyciel Manufaktury Czekolady Doti.
Firmy rodzinne podzielą się we Wrocławiu swoim doświadczeniem
Prowadzenie biznesu, który w swoim założeniu ma być oparty o rodzinne relacje wprowadza przyjazną atmosferę, ale także niesie za sobą wiele niewiadomych.
– Pracownicy są o wiele bardziej zmotywowani, interesują się wszystkimi proejkatmi, które realizujemy. Z drugiej strony naszą firmę tworzą także członkowie rodziny. Czasami przenosimy rodzinne sprawy na grunt biznesowy. To jest na pewno niekorzystne. Trzeba nad tym pracować – dodaje Dorota Mroczkowska, współzałożycielka Manufaktury Czekolady Doti.
Obecnie konsumenci coraz częściej sięgają po produkty, które mogą zaskoczyć dobrą jakością, ale także pewną historią. Z biegiem czasu firmę państwa Mroczkowski będzie przejmowała ich córka – Weronika.
– Kiedy byłam nastolatką swoją przyszłość wiązałam ze sportami gimnastycznymi, jednak gdy przyszedł czas podejmowania ważnych decyzji zadecydowałam inaczej. Poszłam na studia, które dotyczyły technologii żywności i zajęłam się rodzinnym biznesem. Miłość do czekolady zwyciężyła – przyznaje Weronika Mroczkowska, córka właścicieli.
Kongres Firm Rodzinnych: własność zobowiązuje
Hasło przewodnie tegorocznej edycji kongresu brzmi „własność zobowiązuje”. Do czego i jak firmy rodzinne wypełniają to zobowiązanie? Na te i inne pytania postaraj się odpowiedzieć prelegenci.
– Będę prowadziła panel o partnerstwie, na którym opowiem jak połączyć relacje rodzinne i biznes. Na podstawie własnych obserwacji zauważyliśmy, że gdy mamy do czynienia z silną rodziną, która się wspiera i buduje relacje partnerskie, biznes lepiej się układa – podsumowuje Dominika Cebrat, prelegentka z PKO Banku Polskiego.
Kongres Firm Rodzinnych odbędzie 3 i 4 marca w Haston City Hotel. Organizatorem panelu jest Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Centrum Rodzinnego Biznesu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Związek Pracodawców Polska Miedź.