–Jest to połączenie dwóch niezależnych systemów, standardowego systemu odkażania opartego na stacjonarnych lampach w połączeniu z innowacyjną, bardzo nowoczesną technologią robota mobilnego, samodzielnie poruszającego się– mówi Rafał Uszko, dyrektor sprzedaży firmy ControTec.
Wrocławska firma ControlTec podarowała Wojewódzkiemu Szpitalowi prototyp robota, który samodzielnie dezynfekuje pomieszczenia za pomocą promieniowania UV typu C.
–Odkażanie jest bardzo skuteczne z tego tytułu, że oprócz tego, że odkażamy powierzchnie płaskie typu podłogi, meble odkażamy także sufit i ściany– dodaje Uszko.
Kompleksowe odkażanie nie było możliwe za pomocą innych metod albo zajmowało bardzo dużo czasu.
–Jest to bardziej skuteczne dla nas, dlatego, że po takie dezynfekcji możemy od razu wejść, a do tej pory mieliśmy opryski pomieszczeń i trzeba było czekać do 30-40 minut po to by ten oprysk cały opadł i dopiero po tym czasie mogliśmy wejść cokolwiek robić– mówi Janusz Barański, technik elektroradiologii z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Wykorzystanie samodzielnie poruszającego się robota umożliwia bezpieczną szybką dezynfekcję, zabija bakterie i wirusy na dużych powierzchniach.
Uszko wyjaśnia, że badania naukowe potwierdzają, że w ciągu kilku minut wirus jest niszczony, a kilkunastu sekund starcza by unieszkodliwić RNA wirusa.
Bezpieczeństwo przede wszystkim, dlatego robot wyposażony jest w szereg czujników rejestrujących układ pomieszczeń oraz wyczuwający przypadkowe przeszkody. Dzięki takiemu zabezpieczeniu unika przypadkowego naświetlenia osób przebywają w pobliżu. Skąd robot to wie?
–Wszystko jest w laptopie. Na początku jeździmy robotem i skanujemy powierzchnię. Po mapowaniu terenu nanosimy teren w laptopie na mapę i projektujemy gdzie robot ma wykonać dezynfekcję– tłumaczy Barański.
Robot rejestruje układ pomieszczeń i dzięki temu zapamiętuje miejsca, które należy zdezynfekować. Najważniejszą kwestia jest możliwość wykorzystania robota w przestrzeni publicznej dzięki deklaracji zgodności producenta.
–Zainteresowanie robotem cały czas rośnie. Mamy zapytania i z Polski z różnych dziedzin, m. in. ze szpitali, hal produkcyjnych, logistycznych, centrów handlowych. Mamy też klientów za granicą m.in. na Półwyspie Iberyjskim i Zachodniej Europie– chwali się Sławomir Dźwilewski, menager produkcji ControlTec.
Robot może być wykorzystywany wszędzie tam gdzie powierzchnie do dezynfekcji są duże. Zakup robota to koszt ok 200 000 tys. zł.