Wrocławski sposób na menopauzę.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nerwowość, problemy ze snem, apatia, kłopoty z koncentracją, uczucie zmęczenia. A do tego przyrost masy ciała i problemy z tarczycą. To menopauza, bardzo trudny okres dla każdej kobiety. Zdarza się, że pojawia się już u czterdziestolatek, a więc bardzo wcześnie. Kobiety potrzebują wtedy wsparcia i pomocy specjalistów. I we Wrocławiu mają taką możliwość. Możliwość skorzystania ze specjalnego programu finansowanego z budżetu miasta, a skierowanego właśnie do kobiet w okresie menopauzy.

Menopauza, klimakterium, przekwitanie. Polki zwykle w ten okres wchodzą po 45.-50. roku życia. W organizmie dochodzi wtedy do wielu zmian. 

-– To poważny czas i dla kobiet bardzo trudny. Mają bardzo wiele dolegliwości – uderzenia gorąca, kłopoty kardiologiczne, nawet depresję. Trzeba pacjentki zmobilizować do wykonania badań profilaktycznych – mówi dr Małgorzata Żółcińska – Wilczyńska,  specjalistka w dziedzinie endokrynologii i diabetologii.

Jajniki stopniowo zmniejszają wydzielanie estrogenów. Zaczyna się to kilka lat przed menopauzą, a kończy parę lat po niej i może trwać nawet 10 lat. To bardzo ważny i trudny czas w życiu kobiet. 

-– Kobiety są w stanowczo gorszej kondycji psychicznej. Zbiega się u nich  gorsza kondycja fizyczna z kiepskim samopoczuciem psychicznym. To trudny czas także pod względem rodzinnym – dzieci dorastają, wychodzą z domu i zostają kobiety, które zaczynają wsłuchiwać się w siebie i zauważają problemy zdrowotne teraz, bo wcześniej nie miały czasu   – mówi mgr Katarzyna Wójcik, specjalista psychologii. 

Choćby z tego powodu warto zadbać, by był to czas jak najbardziej komfortowy. A jest to możliwe. 

– Menopauza w ogóle nie istnieje, to biała plama w medycynie. Dlatego tak bardzo się ciesę, że taki program – finansowany z budżetu miasta powstał  –  mówi mgr Ewa Krawczyńska, specjalistka  położnictwa.  

W Polsce menopauza to od lat temat tabu. Dla kobiet – wstydliwa sprawa, wręcz wyrok, pożegnanie z młodością, kobiecością. Niewiele osób chce o tym trudnym okresie swego życia mówić. 

We Wrocławiu, z budżetu miasta,  realizowany jest unikatowy w skali kraju i niezwykle potrzebny   projekt skierowany właśnie do kobiet w okresie menopauzalnym. W Centrum Medycznym Medix przy pl. Hirszfelda 16-17, pacjentki z Wrocławia mogą skorzystać z kompleksowych  konsultacji zdrowotnych u specjalistów. W skład zespołu terapeutycznego wchodzi lekarz endokrynolog-ginekolog, psycholog oraz położna.  

Projekt zakłada konsultacje u 3 specjalistów posiadających bogatą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe. Zapisy pod numerem telefonu – 603 713 030 od poniedziałku do czwartku w godz. 14-15. 

 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy