Zajęcia w ramach programu Wrocławski Trener Senioralny cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób starszych. Uczestnicy na zajęciach pojawiają się regularnie, aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie, ale także nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie.
–My się tutaj poznaliśmy bardzo dawno temu, bo chodzimy już od 2018 roku. Oprócz tego, że chodzimy z kijkami, to tutaj jeszcze rozmawiamy na różne tematy np.: o zdrowiu, o dzieciach i wnukach także. Ta atmosfera powoduje, że wszyscy chętnie wracamy na kijki.
– Czyli pożyteczne z przyjemnym?
–Tak, tak. Ja mogę powiedzieć dla kontrastu, że dołączyłam w zeszłym roku, czyli doświadczam tej przyjemności chodzenia z kijkami, trenowania, przebywania na powietrzu. Jeszcze dodam, że oprócz samego chodzenia, nauczenia się umiejętności posługiwania się kijkami, mamy też cały szereg ćwiczeń rozciągających, rozluźniających.
– Bardzo lubię kijki, nordic walking. Sprawiają mi dużą przyjemność, relaksuje się, a poza tym pomagają mi w cukrzycy, ponieważ wysiłek fizyczny jest bardzo wskazany w cukrzycy typu 2.
– Byłam badanie kości robić. Okazuje się, że mam osteoporozę. Podobno ruch dużo robi, pomaga po prostu na tę osteoporozę i żeby polepszyć ten stan kości. Więc kazali mi też chodzić – mówią uczestniczki zajęć.
Seniorzy chętnie chodzą z kijkami. To jedna z ich ulubionych aktywności, która pozwala im pozostać w ruchu i uelastycznić ciało.
– Jak wiemy, do pewnego wieku życia człowiek się rozwija. Później jest taki stan stabilny. A od pewnego wieku już jest tak zwany regres rozwojowy, zwłaszcza jeżeli chodzi o sprawność fizyczną. Dzięki sprawności fizycznej utrzymujemy kondycję nie tylko płuc, czyli gospodarki tlenowej, nie tylko mięśni, ale też mózgu- mówi Maciej Sosnowski, Wrocławski Trener Senioralny.
W ramach oferty Wrocławskiego Szkolnego Związku Sportowego, czyli programów Trenera Osiedlowego i Wrocławskiego Trenera Senioralnego na wrocławian czekają różne formy aktywności.
– Jako trener senioralny prowadzę głównie zajęcia nordic walking, w tym się specjalizuję. Ale w ramach programu mamy też więcej możliwości. Mamy sprzęt w postaci buli, w postaci gum, które można do kijków dołączyć i się porozciągać. Mamy też kręgle skandynawskie, które używamy czasami. Przede wszystkim skupiam się na koordynacji nerwowo-mięśniowej, bo pamiętajmy, że kora ruchowa, ośrodek ruchu w korze mózgowej może się rozrastać niezależnie od wieku i produkować neurony, które wzbogacają sieci neuronalne w ośrodku ruchu, dzięki czemu jesteśmy bardziej niezależni – mówi Maciej Sosnowski, Wrocławski Trener Senioralny.
– Trener Osiedlowy polega na zagospodarowaniu wolnego czasu dla dzieci i młodzieży w godzinach popołudniowych. Trenerzy Senioralni, to jest bardzo podobny program, ale jest skierowany do seniorów. Jest nie tyle co popołudniami, ale również porankami. Tak jak dzisiaj na wrocławskim Jagodnie, gdzie nasz Trener Senioralny pan Maciej Sosnowski, regularnie prowadzi zajęcia dla seniorów, aktywizuje ich tak, żeby oni też mieli sens i potrzebę wyjścia na zewnątrz. I dlatego jest ten program – mówi Piotr Widawski, Wrocławski Szkolny Związek Sportowy.
Zajęcia są bezpłatne. Informacje o nich można znaleźć na stronie trener-osiedlowy.pl.