Wrocławski Węzeł Wodny na wystawie stworzonej przez studentów UWr i CHZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław od lat rozwijał się nad rzeką i to właśnie ona stała się tematem wystawy studentów kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Na ulicy Świdnickiej przez dwa tygodnie będzie można poznać losy Wrocławskiego Węzła Wodnego.
  • Rzeka od zawsze towarzyszy człowiekowi w jego historii od początku zarania naszej cywilizacji. Tak samo Odra, mimo że nam się wydaje, że to po prostu rzeka, która przepływa sobie przez Wrocław. Dzięki niej Wrocław stoi w miejscu, w którym stoi. To ważne miejsce komunikacyjne, handlowe. Historia rozpoczęła się od grodu na Ostrowie Tumskim. Kiedyś wyspy, teraz jest częścią. Ta wyspa zniknęła, ale Odra zawsze w jakiś sposób wpływała na to, jak Wrocław się rozwijał – mówi Jerzy Różycki, student kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej UWr.

  • Wrocław rozwijał się od samego początku, nad rzeką, na przeprawie przez Odrę i bardzo wiele elementów historii Wrocławia z tą rzeką jest związanych. Dzisiaj miasto zwraca się znowu w stronę Odry jako miejsca spędzania wolnego czasu i rozwoju kultury, też nowych ekologicznych form transportu. I my chcemy też w tym uczestniczyć. Dlatego jest taki projekt, pomysł zbudowania Muzeum Odry, który staramy się rozwijać. Ta wystawa może będzie pierwszym takim małym krokiem w kierunku realizacji tego projektu – mówi dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa powstała we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia, które od lat współtworzy kierunek Historia w Przestrzeni Publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

  • Większość pracowników zajezdni to są nasi absolwenci, więc my się znamy od zawsze. I w tym momencie współpraca Instytutu jest czymś naturalnym, jeśli chodzi o Zajezdnię, więc nie wyobrażam sobie innej sytuacji, żeby Instytut jako placówka naukowa, ale też kształcąca młodych ludzi, nie stanowiła wsparcia dla Zajezdni, bardzo ważnej na mapie Wrocławia – mówi dr hab. Filip Wolański, prof. UWr, dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • To jest niesamowity projekt, bo młodzi ludzie, studenci tego kierunku wchodzą w środowisko zawodowe, profesjonalne, ponieważ my zajmujemy się upowszechnianiem historii, opowiadaniem o niej w nowoczesny sposób – mówi dr. Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa to efekt ponad miesięcznej pracy studentów.

Zobacz również

11 października, w piątek, na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczymy premierę spektaklu „Ósmy dzień tygodnia” Marka Hłaski. To będzie pierwsza premiera w sezonie 2024/2025. W spektaklu zobaczymy zarówno aktorów Teatru Polskiego, jak również studentów z trzech wrocławskich uczelni artystycznych.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy