„WROśnij we WROcław” czyli więcej drzew

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Setki sadzonek drzew i setki uśmiechów dzieci. W ramach akcji „WROśnij we WROcław” na terenie miasta pojawią się nowe drzewa, które będą nosić imiona najmłodszych mieszkańców Wrocławia.

Pomysł akcji narodził się w 2017 roku z myślą o urodzonych we Wrocławiu, a także adoptowanych dzieciach, aby te wraz z rodzicami mogły zasadzić swoje drzewo.  

Chodziło nam o to, żeby połączyć kilka tematów; przede wszystkim temat ekologiczny, ale też chcieliśmy integrować rodziny, integrować społeczności lokalne, bo w różnych miejscach Wrocławia takie parki kieszonkowe powstają, żeby ludzie mogli się spotkać i wspólnie to drzewo dla małego wrocławianina zasadzić – mówi Dominik Kłosowski, radny Rady Miejskiej Wrocławia.  

W 2017 roku w ramach akcji „WROśnij we WROcław” posadzono 18 drzew. W ciągu czterech lat zasadzono aż 1568 sadzonek. Z powodu trudnego czasu pandemii w tym roku wrocławianie nie mogą posadzić drzew osobiście.  

W imieniu rodziców drzewa sadzą pracownicy Zieleni Miejskiej w związku z tym, że jest w tej chwili pandemia koronawirusa i mieszkańcy nie mogą tego zrobić sami – mówi Dominik Kłosowski.  

Z racji tego, że „WROśnij we WROcław” cieszy się dużym zainteresowaniem, można spodziewać się, że akcja będzie kontynuowana.  

Będziemy kontynuować tę akcję, dlatego że jest to fajna społeczna i ekologiczna akcja, więc ja będę namawiać Prezydenta Wrocławia do tego, aby w przyszłym roku również – i na wiosnę, i na jesień – znalazły się pieniądze, żeby móc sadzić drzewa dla naszych dzieciaków we Wrocławiu. Ja zawsze powtarzam, że będziemy sadzić te drzewa w mieście do końca świata – mówi Dominik Kłosowski.  

W trakcie sadzenia drzew ważne jest to, aby przestrzegać zasad, które pozwolą im jak najlepiej zaadaptować się do nowych warunków.  

Na miejscu wykopujemy dół metr na metr głębokości. Jeżeli jest potrzeba, to robimy wymianę gruntu, jeżeli są dobre warunki, to kopiemy dół trochę większy niż bryła drzewa, aby później jeszcze zmieścić paliki do zabezpieczania – mówi Igor Hrosuliak z Zieleni Miejskiej.  

Za każdym razem przed rozpoczęciem akcji na stronie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego pojawia się zakładka „WROśnij”, gdzie można wypełnić formularz zgłoszeniowy. Finał akcji to wspólne zasadzenie nowych drzew na pikniku rodzinnym.