Wschodnia Obwodnica Wrocławia coraz większa. Kiedy pojedziemy całą WOW?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Krok za krokiem powstają kolejne odcinki Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Kierowcy już od miesiąca mogą korzystać z tak zwanego odcinka południowego o długości 2,5 km, który połączył ulicę Grota-Roweckiego z rondem w Żernikach Wrocławskich i ulicą Buforową oraz z tak zwanego północnego odcinka Łany-Długołęka o długości 10 km. Oba odcinki zostały oddane do użytku w grudniu zeszłego roku. Po wybudowaniu wszystkich odcinków, Wschodnia Obwodnica Wrocławia będzie miała 30 km długości, co w znacznym stopniu powinno ułatwić kierowcom poruszanie się wzdłuż południowej i wschodniej granicy Wrocławia oraz pozwoli odciążyć centrum miasta.

Odcinek od ul. Grota-Roweckiego do ul. Buforowej w zasadzie wykonawca wykonał w ciągu 12 miesięcy. Był to kontrakt w formule „Zaprojektuj i buduj”. Umowa została podpisana w maju 2019 roku, natomiast termin oddania to był listopad 2022 roku. Jeżeli chodzi o drugi odcinek, roboty rozpoczęły się w czerwcu 2020 roku, a zakończyły się w grudniu 2022 roku – mówi Mariusz Wawro, dyrektor ds. inwestycji, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Odcinek od ul. Grota-Roweckiego do ul. Buforowej kosztował ponad 35 mln zł. W ramach tego zadania powstała szeroka nowoczesna droga o szerokości 8 m. Oprócz tego powstały dwa ronda turbinowe oraz elementy bezpieczeństwa drogowego, czyli oznakowanie pionowe i poziome. Wykonawcą tego zadania była firma Budimex. Drugi odcinek Łany-Długołęka kosztował ponad 170 mln zł i został wybudowany przez firmę Kobylarnia. Ten odcinek umożliwia skomunikowanie Wrocławia z wylotem w kierunku Warszawy.

W ramach tego zadania wybudowaliśmy siedem obiektów inżynierskich. Dwa wiadukty nad liniami kolejowymi, trzy mosty oraz powstały wiadukty drogowe. Wykonaliśmy również sześć skrzyżowań, w tym dwa ronda. W ramach tej inwestycji również wykonaliśmy przebudowę istniejących sieci, kolizji, wykonaliśmy ciągi pieszo-rowerowe oraz zabezpieczenie w postaci ekranów akustycznych – mówi Mariusz Wawro.

Inwestycja ta jest nadzorowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu i jest jedną z największych inwestycji drogowych, która jest realizowana z ramienia samorządu województwa dolnośląskiego, jak również największą inwestycją drogową, która jest realizowana na terenie Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej.

Pozostał nam do wykonania jeszcze ostatni odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Jest to odcinek od ul. Grota-Roweckiego do ul. Karkonoskiej, przez miejscowość Wysoka. W tej chwili jesteśmy na etapie prac przygotowawczych – mówi Mariusz Wawro, dyrektor ds. inwestycji, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Dokumentacja jest złożona, czeka u wojewody na tak zwany ZRID. Potem, jak wojewoda go podpisze, wszystkie prace łącznie potrwają około 18 miesięcy i zamkniemy do ul. Karkonoskiej WOW. Wrocław będzie otoczony Wschodnią Obwodnicą, Autostradową Obwodnicą z zachodniej strony i Wschodnią Obwodnicą o mniejszych parametrach, ale wtedy zamkniemy ringiem Wrocław – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Po uzyskaniu decyzji od wojewody na rozpoczęcie inwestycji drogowej, Dolnośląską Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu będzie mogła ogłosić przetarg na wykonawcę. Ostatni odcinek, który będzie przebiegać przez miejscowość Wysoka, będzie liczył ponad 5 km i ma powstać do końca 2024 roku.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy