Wspólnota Mieszkaniowa Długosza 62 we Wrocławiu beneficjentem programu „Nasze podwórko”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odwiedziliśmy podwórko przy ul. Długosza 62 we Wrocławiu. Jest tu dużo zieleni, ale jak mówią sami mieszkańcy, przydałoby się zrobić tutaj pewne porządki. Będzie to możliwe, ponieważ wspólnota mieszkaniowa przystąpiła do programu „Nasze podwórko”.

Może na początek parę słów o tym, jak działa ten program. Wspólnoty mieszkaniowe, ale też spółdzielnie, mogą występować do nas o przejęcie takiego terenu za symboliczną złotówkę. Niestety przez wiele lat we Wrocławiu było tak, że kamienice, mieszkania, części zabudowane były sprzedawane po tak zwanym obrysie, cały teren przyległy do kamienicy, do bloku pozostawał teren miejskim – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wspólnota mieszkaniowa Długosza 62 jako pierwsza podpisała z miastem umowę na dzierżawę terenu i przystąpiła do programu „Nasze podwórko”. Programowi towarzyszy również dotacja w wysokości 100 tys. zł. Tę kwotę mieszkańcy będą mogli wykorzystać na stworzenie miejsc parkingowych, na wybudowanie miejsca na zbiórkę odpadów lub na nasadzenie zieleni.

-Jak pani wyobraża sobie tę zmianę? Czego pani najbardziej oczekuje, żeby tutaj zostało zmienione?

Mi najbardziej zależy na samochodach, żeby zrobić spokój z samochodami, bo tu nie wszyscy stoją na podwórku. Jest 11 mieszkań i każdy według mnie powinien mieć miejsce postojowe tutaj z tyłu, bo przed domem już nie ma miejsca, żeby się ustawić.

Jakieś ławeczki też się przydadzą?

Pewnie. Ławeczki jak najbardziej, ale też w projekcie nie ma altanki, więc trzeba jakąś altankę i miejsce na grilla – mówi Krystyna Rurarz, mieszkanka Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Długosza 62 we Wrocławiu.

Oprócz tej wspólnoty, która dziś podpisała uroczyście umowę, procedujemy jeszcze działania na większych wnętrzach podwórkowych, gdzie wspólnoty też są zainteresowane. Oczywiście też zapraszamy państwa wszystkich do wspólnego działania z nami, z panem prezydentem. Gdyby były jeszcze jakieś uwagi do projektu, to my jako zarządcy miejscy jesteśmy otwarci, aby to konsultować, bo może jeszcze coś trzeba zmienić, coś dodać – mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Obecnie miasto ma w swoich zasobach ponad 1000 wnętrz podwórzowych, które są stopniowo remontowane.

Sprawnie realizowana rewitalizacja poprzez Zarząd Zasobu Komunalnego czy Wrocławskie Mieszkania oznacza, że ten proces będzie trwał wiele lat, dlatego zdecydowaliśmy się dołożyć ten program „Nasze podwórko”, bo w ramach tego programu właśnie takie bardzo unikalne i klimatyczne miejsca mogą zostać dużo szybciej urządzone przez samych mieszkańców – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zobacz również

Leo ma około 6 lat i od kilku miesięcy mieszka we wrocławskim TOZ Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Właśnie, żeby pomóc takim bezdomnym zwierzętom, jak ten piesek, we wrocławskim aquaparku już po raz drugi zostały zorganizowane Wrocławskie Mistrzostwa w Pływaniu Pieskiem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy