„Wszyscy mamy 13,8 miliarda lat” – wystawa o początkach wszechświata i badaniach CERN

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Polska jest jednym z 23 krajów członkowskich tego niezwykłego ośrodka badawczego. Aby przybliżyć to, czym zajmują się naukowcy w Genewie, w dużych miastach Polski od kwietnia oglądać można wystawę "Accelerating Science". Jej ostatni przystanek wypada we Wrocławiu i do 11 listopada zobaczyć ją można na własne oczy na terenie Politechniki Wrocławskiej.

Interaktywna wystawa składa się z trzech części.

W pierwszej części omawiane są zagadnienia dotyczące wielkiego wybuchu i naszego Wszechświata, jak się narodził, jak ewoluował. W drugiej części przewodnicy opowiadają o materii, o jej budowie. No i trzecia część, w której tutaj jesteśmy, ona poświęcona jest technologii, czyli jaka technologia musiała być zastosowana, żebyśmy mogli przeprowadzać badania w tak złożonej maszynie, jaką jest akcelerator LHC – mówi dr inż. Agnieszka Piotrowska z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.

Zwiedzający mają możliwość przystępnego zapoznania się z często skomplikowanymi dziedzinami fizyki, jak badanie najmniejszych cząstek materii – kwarków.

W tym miejscu wystawy możemy się pobawić naukowców, którzy odkrywają cząsteczki elementarne i możemy spróbować je odnaleźć. Mi udało się znaleźć bozon Higgsa, czyli ten bozon który został odkryty w 2012 roku właśnie przez LHC – pokazuje dr inż. Agnieszka Piotrowska.

Zobaczymy też modele ogromnych akceleratorów znajdujących się w laboratoriach w Genewie.

To urządzenie pozwala nam się cofnąć w czasie do bardzo odległej przeszłości, 10−12 sekundy po Wielkim Wybuchu – objaśnia dr inż. Agnieszka Piotrowska.

Profesor Maciej Horowski i Politechnika Wrocławska z Europejską Organizacją CERN współpracują już od wielu lat.

Moja przygoda z CERNem zaczęła się w roku 1991, kiedy podjąłem się organizacji polskich firm, które mogłyby zacząć do CERN-u dostarczać elementy służące budowie akceleratorów. Natomiast w roku 1996 zostałem poproszony o dołączenie do grupy, która w tamtym momencie projektowała, a następnie nadzorowała budowę systemu kriogenicznego akceleratora i w ten sposób rozpoczęła się przygoda Politechniki z CERN-em. A więc nie od strony fizyki wysokich energii i teorii, a bardziej od strony technologii i badań stosowanych – wspomina prof. Maciej Chorowski.

Zagadnienia, którymi zajmują się naukowcy CERN-u brzmią dość egzotycznie, jednak wpływają bezpośrednio na nasze życie.

Bardzo wiele efektów pracy fizyków zostaje później wykorzystanych przez medycynę. My nie mielibyśmy w diagnostyki chociażby PT, my nie mielibyśmy terapii protonowej, my nie mielibyśmy bardzo wielu narzędzi zarówno diagnostycznych, jak i terapeutycznych w medycynie, gdyby nie takie badania, jak te, które są prowadzone w CERN-ie, oraz różnych innych laboratoriach w Europie, czy nie tylko w Europie, posługujących się podobnymi technologiami, a więc akceleratorami i umiejącymi wyciągać wnioski co do zachowania się materii pod wpływem oddziaływania z tymi najmniejszymi składnikami, które materię tworzą – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski.

CERN jest także odpowiedzialny za to, jak obecnie wygląda Internet. To właśnie na potrzeby zarządzania ogromnymi bazami danych i łatwej komunikacji powstał popularny dzisiaj system www.

Do dzisiaj CERN żałuje, że zamiast nazwać to World Wide Web, czyli sieć oplatająca świat, nie nazwał tego po prostu CERN. Wtedy wszyscy, którzy by wpisywali w adresie internetowym CERN, mieliby gdzieś z tyłu głowy, że ta technologia i te możliwości zostały właśnie wypracowane w Genewie na potrzeby przetwarzania, zapamiętywania i posługiwania się ogromnymi ilościami danych, które pochodzą z akceleratora – mówi prof. Maciej Chorowski.

Wystawę oglądać można do 11 listopada. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz również

Dolny Śląsk to kraina tajemnic i zabytków. Zarząd województwa chce przeznaczyć miliony na renowację tych drugich, ale patrząc na bogactwo naszego regionu, to wciąż kropla w morzu potrzeb i włodarze województwa tego nie ukrywają.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy