Wulkany, minerały i trzęsienia ziemi: edukacyjna przygoda w Sudeckiej Zagrodzie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak wygląda budowa ziemi i jak powstaje wulkan? Jak dochodzi do jego erupcji? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się w Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Dodatkowo dzięki specjalnej platformie możemy poczuć trzęsienie ziemi.

Jesteśmy nie tylko muzeum, ale jesteśmy miejscem, które edukuje i które namawia, żeby dzieciaki wszystkiego dotknęły. Nie jesteśmy takim typowym muzeum, tylko tutaj dzieciaki muszą przyjść, wszystkiego dotknąć, rozsunąć te wulkany, zajrzeć do środka. Jeżeli widzą tamę, to muszą tę tamę podnieść do góry, żeby zalać domki, żeby zobaczyć, jak ta powódź będzie wyglądała, więc wszystko muszą samemu zrobić i tego doświadczyć z tej geologii — mówi Sara Horodyska, edukatorka w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

Nowoczesne interaktywne muzeum pozwala każdemu, odkrywać jak siły wnętrza ziemi ukształtowały region gór i pogórza Kaczawskiego. 

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko geologia, ale geologia jest szczególnie ważna w naszym regionie. Przede wszystkim tym, co nas wyróżnia w skali Polski, ale również i w skali Europy, to są trzy okresy wulkanizmu, które możemy znaleźć na niewielkim obszarze. Poza skałami wulkanicznymi możemy w naszym regionie znaleźć zapis skalny historii geologicznej z ponad 500 milionów lat wstecz — mówi Monika Cechowska- Nowak, dyrektorka Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, Stowarzyszenie Kaczawskie.

Zwiedzając interaktywną wystawę samodzielnie lub z przewodnikiem, można zagłębić geologiczną historię regionu, dowiedzieć się więcej o wulkanach, skałach, minerałach, a nawet doświadczyć symulacji trzęsienia ziemi. 

Oczywiście Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko geologia, jest to również dziedzictwo kulturowe oraz dziedzictwo historyczne, to również dziedzictwo przyrodnicze, przyroda ożywiona — mówi Monika Cechowska- Nowak, dyrektorka Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, Stowarzyszenie Kaczawskie.

 Zlokalizowane w odrestaurowanej dawnej zagrodzie wiejskiej muzeum poświęcone jest wulkanom, geologii i Krainie Wygasłych Wulkanów.

Nam jako geoparkowi UNESCO zależy, żeby pokazywać, jak bardzo człowiek jest zależny od przyrody, od ziemi. Jak widać te zależności w codziennym życiu, pracy, historii danego regionu. No i jak ważna jest ochrona tego terenu. To chcielibyśmy też wszystkim naszym turystom przekazywać, którzy zwiedzają geopark. Geoparki promują turystykę zieloną, turystykę zrównoważoną i myślę, że tacy turyści się u nas będą czuli świetnie — mówi Joanna Appelt, edukatorka w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy