Wybory do rad osiedli. Co musisz wiedzieć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
17 października, jeśli sytuacja z pandemią na to pozwoli, odbędą się wybory do rad osiedli. Są one na tyle ważne, że to radni osiedlowi w imieniu mieszkańców zajmują się tymi najmniejszymi, ale też najistotniejszymi sprawami na osiedlu. Dlatego Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego stworzyło specjalny serwis internetowy, który będzie poświęcony nadchodzącym wyborom.
 • To jest podstrona serwisu miejskiego Wrocław.pl przeznaczona specjalnie na zbliżające się wybory do rad osiedli. Wyborcy, ale też kandydaci na radnych i radne osiedlowe znajdą tam wszystkie informacje, które są potrzebne, żeby, czy to wystartować w wyborach, czy też wziąć w nich udział. On już działa, został uruchomiony dokładnie 2 miesiące przed wyborami, kiedy wiemy już, że te wybory się odbywają. Tak naprawdę wybierając radę osiedla dbamy o swoją najbliższą okolicę, o to co będzie się działo na osiedlu, rozumiany bardziej samorządowo, czyli na naszych ulicach, w parkach czy dookoła szkół – mówi Beata Nawrotkiewicz, Wrocławskie Centrum Rozwoju.
 • To są lokalni społecznicy, osoby, które są zaangażowane w sprawy własnego otoczenia, w sprawy swoich sąsiadów, dlatego tak ważne jest, żebyśmy wybrali osoby odpowiednie na to stanowisko, bo to one będą walczyły o te drobiazgi, a z drugiej strony to są sprawy, które dla nas potrafią mieć znaczenie – mówi Michał Kwiatkowski, przewodniczący zarządu osiedla Powstańców Śląskich.  
 • Rada osiedla jest ostatnim przyczółkiem demokracji w tym kraju, więc to jest najniższy szczebel samorządu, gdzie bezpośrednio na rzecz społeczności pracować mogą sami mieszkańcy – mówi Joanna Nawrot, przewodnicząca zarządu osiedla Osobowice.
 • Każdy, komu leży na sercu rozwój lokalnej społeczności jak i również chęć aktywnego działania dla swojego osiedla, powinien próbować swoich sił – mówi Damian Irek, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Oporów.
 • Począwszy od chodników, remontów podwórek, remontów ulic, poprzez kwestie związane z zielenią, poprzez rady osiedli powstają nowe parki – dodaje Michał Kwiatkowski, przewodniczący zarządu osiedla Powstańców Śląskich.
 • Rozmieszczenie i zlokalizowanie nowych miejsc dla koszy na śmieci, po organizację większych wydarzeń osiedlowych, jak np. u nas piknik Oporowski – dodaje Damian Irek, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Oporów.
 • Jeździłam z dzieckiem wózkiem i ten wózek co chwila wpadał w jakieś dziury, nie było krawężników. Zaczęło się od takich niekomfortowych spacerów po osiedlu, kiedy sobie pomyślałam, dlaczego to jest niezrobione. To były rzeczy naprawdę drobne, ale, które bardzo uprzykrzają życie. Na tym to też polega, z tych drobnych rzeczy, które zauważamy, bo jesteśmy najbliżej tego osiedla, tych ulic, tej przestrzeni osiedlowej to chcemy to zmienić, chcemy to naprawić – dodaje Joanna Nawrot, przewodnicząca zarządu osiedla Osobowice.
 • Widziałem budynek rady osiedla, u nas na Oporowie i tak pomyślałem, będę tutaj kiedyś, spróbuje swoich sił i tak zacząłem się bardziej interesować, to był okres, kiedy się polityką bardziej zajmowałem i uznałem, że spróbuję swoich sił, no i się udało. Można dzięki temu spełniać się społecznie, jak i odczuwać, że się robi coś dobrego dla mieszkańców i to jest naprawdę super – podkreśla Damian Irek, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Oporów.
 • Na pewno trzeba mieć w sobie żyłkę społecznika, na pewno trzeba chcieć i umieć rozmawiać z ludźmi, rozmawiać z mieszkańcami. To sprawia niesamowitą satysfakcję, jeżeli udaje się poprawić troszeczkę tą rzeczywistość, która nas otacza – mówi Michał Kwiatkowski, przewodniczący zarządu osiedla Powstańców Śląskich.
 • Chcesz coś zrobić, masz energię, masz pomysły, masz umiejętności i masz czas? To zapraszam, ludzi energicznych bardzo potrzeba, ludzi, którzy są zdecydowani i odważni – podkreśla Joanna Nawrot, przewodnicząca zarządu osiedla Osobowice.     
 • W momencie, kiedy będzie się działo coraz więcej wydarzeń, bo takie są plany, że kampania już rusza naprawdę poważnie będziemy go na bieżąco aktualizować, tak aby mieszkańcy Wrocławia wiedzieli jakie wydarzenia się odbywają, gdzie można porozmawiać z kandydatami, czy dowiedzieć się czegoś więcej o wyborach – dodaje Beata Nawrotkiewicz, Wrocławskie Centrum Rozwoju.

Kandydaci mogą się zgłaszać od 3 do 17 września, a wszelkie informacje dotyczące kandydatów i samych wyborów dostępne są w serwisie www.wrocław.pl/wyboryro.