Wybory na Politechnice Wrocławskiej zakończone

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pierwsza połowa roku 2024 na wielu wrocławskich uczelniach upłynęła pod znakiem wyborów. Nowych rektorów poznaliśmy na Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Wrocławskim czy na wrocławskiej Politechnice. Tutaj odbyło się chyba bez zaskoczeń, drugą kadencję zapewnił sobie urzędujący rektor prof. Arkadiusz Wójs.

Na stanowisko głowy uczelni startowało trzech kandydatów. Profesor Arkadiusz Wójs zdobył 69 ze 120 głosów, wygrywając w pierwszej turze.

Wybory na rektora Politechniki Wrocławskiej rozpoczęły się na dobrą sprawę na początku tego roku, od wyborów elektorów. Kolegiem elektorów to jest 120-osobowe gremium, które dokonuje wyboru rektora. My jako społeczność uczelni wybieraliśmy to kolegium, wybieraliśmy tych reprezentantów naszej uczelni, którzy dokonywali wyboru rektora – mówi Andrzej Charytoniuk z Działu Informacji i Promocji Politechniki Wrocławskiej.

Profesor Arkadiusz Wójs zapowiada kontynuowanie rozwoju uczelni zgodnie z przygotowaną w zeszłym roku Strategią Politechniki Wrocławskiej 2023-2030. Zaproponował także siedem wyzwań stojących przed uczelnią do zrealizowania w najbliższych latach. To między innymi powrót Politechniki na szczyt rankingu polskich uczelni technicznych, rozwój Wydziału Medycznego czy głębszą integrację nauk społecznych. Planowane jest też powiększenie rozmiarów i zwiększenie atrakcyjności szkoły doktorskiej.

Faktycznie to była trudna kadencja, pewnie każda jest trudna jakoś tam, ale te akurat problemy, które na nas spadły zaraz na początku, to oczywiście była pandemia. Mieliśmy też na dzień dobry konieczność zmiany całego systemu informatycznego do obsługi studentów. Parę jeszcze innych problemów, takich powiedzmy finansowych, trudnych. Trochę kryzys takiej wiary w siebie, bo mieliśmy przegrane konkursy uczelnie badawczą rok przed początkiem kadencji, a później zaczęła się wojna, napaść na Ukrainę, co miało bardzo różne konsekwencje, też takie bardzo, po prostu na psychikę działające – mówi rektor Politechniki prof. Arkadiusz Wójs.

Duże nadzieje pokładane są w zapowiedzianym przez ministra nauki Dariusza Wieczorka programie, który ma włączyć uczelnie w wyższe do budownictwa socjalnego. Z pomocą finansowania rządowego plany na rozbudowę domów studenckich mają większe szanse na realizację.

My mamy faktycznie już przygotowane, wysłaliśmy do ministerstwa takie jakby projekty czy wnioski. W kilku lokalizacjach, mogłyby powstać akademiki, w tym takie wielopiętrowe, normalne, duże, takie co w nich po kilkaset osób może mieszkać. Ale trudno sobie wyobrazić, żeby nabudować aż tyle akademików, żeby wszystkim zagwarantować tam miejsce. Natomiast wyobrażam sobie, że każde zwiększenie, o każdy znaczący procent, tak na przykład razy dwa, poprawi komfort bardzo studentom – dodaje rektor prof. Arkadiusz Wójs.

Nowa kadencja rozpocznie się 1 września.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy