Wybory: Obraz Polski nadal nieznany

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski, na pytanie, kto zostanie prezydentem RP, Polacy nie zdołali odpowiedzieć w pierwszej turze wyborów. Rekordowa frekwencja, która wyniosła 64,4 %, ale na tym nie koniec. Jak głosowanie przebiegło we Wrocławiu?

Wyborcy przed lokalami zaczęli się gromadzić już przed godziną 7 rano. Właśnie wtedy zostały otwarte w całej Polsce. Przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną byli w pełni przygotowani, by wybory przebiegały z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 

Wszystkie środki dostaliśmy od władz miasta. Przed wejściem każdy powinien z nich skorzystać. Dodatkowo wszyscy wyborcy muszą mieć maseczki i nie wpuszczamy dzieci – mówi Tomasz Małek, Przewodniczący Komisji Wyborczej nr 129 we Wrocławiu. 

W jednym z wrocławskich lokali na Tarnogaju z samego rana swój głos oddał Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk, nie kryjąc przy tym rangi tego wydarzenia. 

Wizja Polski pomiędzy państwem etatystycznym, rządzącym przez jednostkę a wizją państwa demokratycznego, obywatelskiego, w którym każdy zasługuje na szacunek – dodaje Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Oprócz prezydenta miasta nie zbrakło także świadomych wyborców.  W południe o godzinie 12, frekwencja już była wyższa niż pięć lat temu o tej samej porze. A w lokalach wyborczych na terenie Dolnego Śląska wszystko przebiegało bez problemów.

W tym roku mieliśmy rekordową frekwencję, o godzinie 12:00 już było 24%, dla porównania, pięc lat temu tylko 16%. Skok zatem jest ogromny – wyjasnia Maciej Piasecki, Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura we Wrocławiu.

Mimo wciąż istniejącego zagrożenia epidemicznego w lokalach nie brakowało osób starszych, którzy licznie udali się na wybory. Pod koniec dnia kolejki w lokalach wcale nie ustępowały. O godzinę 17 frekwencja wynosiła blisko 48%. Warto wspomnieć, że podczas ostatnich wyborów prezydencki o takiej frekwencji mogliśmy mówić dopiero po całkowitym zakończeniu głosowania. Wśród wrocławian widać było społeczną mobilizację. Tuż przed 21, sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego we Wrocławiu w nadziei oczekiwał na wyniki exit poll, czyli wyniki sondaży przeprowadzonych przez agencję badawczą. Te po chwili zapowiadały jedno – drugą turę. Andrzej Duda po pierwszych przeliczeniach uzyskał 41,8%, Rafał Trzaskowski 30,4%, a trzeci Szymon Hołownia 13,3%.

Te wyniki napawają optymizmem przed drugą turą. Na pewno jestem zadowolony z wyniku. Każdy powyżej 30% już byłby sukcesem – tłumaczy Michał Jaros, poseł na Sejm RP.

Po kilku godzinach wyniki uległy zmianie. Andrzej Duda uzyskał 43,7% głosów, a Rafał Trzaskowski 30,3%. Frekwencja wyniosła 64,4%. W stolicy Dolnego Śląska tylko Sztab Koalicji Obywatelskiej zorganizował otwarty wieczór wyborczy. A jakiej Polski życzy sobie i Polakom Prezydent Jacek Sutryk?

– Przede wszystkim Polski tolerancyjnej i otwartej dla każdego – podsumowuje Prezydent Wrocławia.

Druga tura wyborów między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim odbędzie się 12 lipca.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy